A béke politikája

Darfúrban már nincsenek intenzív összecsapások – az amerikai híresztelések ellenére. Szudán déli régiójában 2011-re népszavazást írnak ki a tartomány jövőjéről.

A népszavazás oka az 50 éve tartó konfliktusok eredménye, ami megosztotta az országot. A déli rész a polgárháború következményeinek köszönhetően elidegenedett az északi országrésztől. Az emberek félnek az ország vezetőitől, ezért a déli rész lakosainak többsége azt gondolja, hogy a népszavazás adhatja meg az esélyt a függetlenség elnyeréséhez. 

Az elszakadási szándék viszont ugyanúgy rejt konfliktusokat, mivel a szemben álló felek az elmúlt években nem a széleskörű béke létrehozására törekedtek, hanem csak fegyverszünetet kötöttek egymással kihasználva az időt, hogy csapataikat újra szervezzék, illetve felfegyverezzék.

 

A szomszédos országok aggodalmukat fejezeték ki, mivel a törékeny dél-szudáni tartomány ki van téve annak, hogy az elkeseredett északi országrész, amely egyben az ország irányításáért is felelős és ahol iszlám törvények szerint kormányoznak felélesztik a konfliktust, ami háborúhoz vezethet, és amely magával ragadhatja az afrikai arab országokat és Fekete-Afrika államait. Egy ilyen háború kitörése könnyen kettévághatja a kontinenst.

 

A 2005-ben aláírt fegyverszünet nem eredményezett semmilyen fejlődést a tartomány számára. A szudáni kormánynak nagy szerepe volt ebben, valamint a tartomány kizsákmányolásában, illetve tönkretételében.

 

Az ország déli tartományaiban zajló olajkitermelés az egyik oka a fegyverszünet megkötésének. Az olajárzuhanás következménye az volt, hogy 70% -kal visszaesett a kormány bevétele, így nem tudtak 200000 embernek fizetést adni.

 

Forrás: Newstatesman

 

Szerkesztette: AHU – Pap Gergely

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez