6 éve afrikai problémákkal foglalkozom, nemzetközi fejlesztéssel, gyerekekkel. És mégis. Ott ültem a Toldi moziban a Néma bölcsők, avagy gyermekek a túlélés szélén című film bemutatóján, és néha az ülés szélébe kapaszkodtam, néha durcásan keresztbe fontam magam előtt a karom, néha homlokomat ráncoltam. A film tehát Rám hatott. Néhány dolgot láttam már Afrikában, hallottam a Millenniumi Fejlesztési Célokról, a gyermekhalandóságról, nem ismeretlen számomra a téma. És mégis borzongtam, hat év távlatából is megráz ez az ügy.
Ezért a film, azt gondolom, elérte célját. Üzeneteket kommunikált, érzelmeket, gondolatot ébresztett. Al-Ghaoui Hesna, Werner Hoffmann és Frida Balázs filmje egy nagyon fontos témáról, egy közügyről beszélt: hogyan hal meg napi 25.000 gyermek a földön! Minden 5 másodpercben egy!! Amíg ezt a mondatot leírom kettő!!!
Vannak olyan helyzetek, amikor a világ valamely rákfenés pontján az önzés, a gazdasági kizsákmányolás, a hatalomvágy, a kapzsiság által manipulált helyzetekben tudatosan teszik tönkre a területen élő civil lakosságot. Pénzelt lázadócsoportok terrorja mérgezi meg a mindennapokat. Vannak olyan helyzetek, amikor a vallási túlkapások, ideológiák, radikalizmus miatt bomlik meg az egyensúly és okoz humanitárius katasztrófát. Ezen jelenségek mögött főképp gondolkodni és cselekedni képes felnőttek, tudatos lények állnak.
De mi van azokkal a szituációkkal, amikor egy három hónapos csecsemő meghal, mert a 800 forintos szúnyoghálóra, amely alatt egyébként a család 8 tagja el tudna aludni, nem telik? És mi van akkor, amikor az asszony vajúdna, a baba megszületne, de valami komplikáció lép fel és 63 km-es körzetben egyetlen egy ember sincs, aki segíteni tudna? A trópusi eső, mintha dézsából öntenék veri a pálmalevél tetőt, és a halkonzerves dobozból összetákolt, pálmaolajjal fűtött lámpa lángja is elalszik? A baba már meg sem születik- mire esélye lenne rá, hogy amúgy is nehéz és veszélyeztetett életének első pillanatit megélje, meghal odabent.
Az ártatlan, kiszolgáltatott helyzetű gyermekek felesleges halála közügy. Mindegy, hogy Ázsiában, Afrikában vagy a Balkánon történik!
„Ebben a kórházban napi egy csecsemő hal meg születés közben”- hangzik el egy ápolótól a statisztikai szám, egy, a képeket elnézve nem is nagyon szegényesen felszerelt kórházban! A számok tehát még kórházi környezetben is sokkolóak. Malária, túlnépesedés, alultápláltság, kórházi ellátás hiánya. A film 30 percben, sok témán átvágtatva terjeszt ismeretet a gyermekhalandóság körülményeiről, okairól. A film nem mély elemzése a témának, erre az alkotóknak a rendelkezésre álló forgatási időkeretben nem volt lehetőségük. Ugyanakkor véleményem szerint a film informál, kedélyeket borzol fel, „felbosszant”, és erre nagy szükség van…Erről a közügyről kommunikálni, kommunikálni, kommunikálni kell!
A film előzetese megtekinthető itt: http://www.youtube.com/watch?v=5DSOBQTff1c
A film az Afrika-Centrumban decemberben kerül vetítésre az Afrimage Filmklub keretén belül. A filmbemutatót beszélgetés követi az alkotókkal. A végleges időpont miatt figyelje hirdetéseinket az afriport.hu oldalon!
Írta: Szilasi Ildikó, AHU