A múlt héten jelentette be az üzletet a nyugat afrikai ország katonai juntája, akik hozzáférést ajánlottak a Kínai Nemzetközi Alap számára, a bauxit illetve más ásványi anyagokhoz, mely jelentős jövedelmet nyújt majd a kormánynak.
Guineai katonák a múlt hónapban tüzet nyitottak a fővárosban a tüntetőkre, mely 157 halálos áldozattal járt, illetve nyilvánosan erőszakoltak meg nőket is. Az ember jogi csoportok ellenezték a fenti megállapodást. A kínai kormány és vállalt visszautasított minden kommunikációt, nem hajlandóak megerősíteni, illetve a felmerülő kérdésekre választ adni.
Sok szempontból, a Guineában kötött üzlet tipikusan tükrözik a mára már szinte elfogadott Afrikában folytatott kínai üzleti gyakorlatokat, amit általában nagy befektetések jellemeznek a még mindig szegény kontinensen, de emellett a titokzatosság, a nem tisztázott üzleti feltételek, illetve gyakran nem törődnek a foglalkoztatottakkal és az emberi jogokkal. Kína azzal védi magát, hogy más országokat sorol fel, akik szintén gazdasági kapcsolatokat ápolnak a kevésbé demokratikus afrikai kormányokkal, mint például a Nyugati országokat, Japánt és Indiát.
Guineában már az Egyesült Államokbeli Alcoa és az Anglo-Ausztráliai Rio Tinto fontos résztvevői a bauxit üzleteknek. Valamint Kína már többször adományozott segélyt, hitelt, illetve már több mint 17 afrikai országban fektetett be, amiknek csak néhánynak van demokratikus kormánya.
Ezzel a fajta a kínai üzleti gyakorlattal kapcsolatban már több is kérdés felmerült, hogy a hatalmas összegek nem fogják-e akadályozni a jó kormányzást és az emberi jogokat Afrikában, még akkor is, ha azok növelik az átlagos életszínvonalat, illetve ha néhányan meg is szedik magukat. Kína már rengeteg pénzt adott korrupt rezsimeknek, többek között az olajban gazdag Nigériának és Szudánnak. Kínának, a példának okáért van egy ellentmondásba ütköző 9 milliárd dolláros megállapodása az erőszakkal sújtott Kongóval is.
Forrás: Africa World News
Szerkesztette: AHU