A világ pénzügyi válsága és Afrika: csak ígéretek

Az afrikai országok kapnak némi segítséget, hogy túléljék a jelenlegi globális gazdasági válságot, azonban kétségek merülnek fel azzal kapcsolatban, hogy elég pénz fog-e érkezni – ha egyáltalán fog érkezni.

A G20-országok, amelyek a világ legnagyobb gazdaságait jelentik, ígéretet tettek egy Londonban tartott áprilisi csúcstalálkozón, hogy 1 billió dollárral járulnak hozzá a válság kezeléséhez, és 50 milliárd dollárt adományoznak az alacsony jövedelmű országoknak. Mennyi az, amit a G20-ak ajánlottak, és mennyit fog Afrika kapni – vetette fel a kérdést az Africa Progress Panel egy júniusi jelentésében. A pénz nagy része a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) került, így a szervezet még többet tud kölcsönadni azoknak az országoknak, amelyeket legsúlyosabban érint a válság. Továbbá a G20-ak megígérték, hogy segíteni fogják a helyi bankokat, például az Afrikai Fejlesztési Bankot. A G20-ak vezetői támogatják a Nemzetközi Valutaalap reformjait, így többek között azt a tervet, hogy „adjanak nagyobb hangot és képviseletet” a fejlődő országoknak.   

 

Ezen kívül a G20-ak megfogadták, hogy megháromszorozzák az IMF forrásait, legalább 100 milliárd dollárral megemelik a többoldalú fejlesztési bankok kölcsöneit, valamint 250 milliárd dollárral többet szánnak a kereskedelem ösztönzésére.

 

„A gazdag országok többet tehetnek”

A nagyobb politikai felügyelettel rendelkező IMF képvisel „egy nagy győzelmet Afrika számára” – mondta Dél-Afrika akkori pénzügyminisztere, Trevor Manual április közepén. Májusban Kenya és Tanzánia hozzányúltak egy új IMF-összeghez, hogy segítsék az országokat. A Nemzetközi Valutaalap szerint május végére az Afrikának nyújtott kölcsön elérte a másfél milliárd dollárt.

 

Forrás: Modern Ghana

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez