Az EU és Líbia véget vet a vízumok körüli vitának

Ismét kaphatnak vízumot az Európai Unió állampolgárai Líbiában, valamint az afrikai ország állampolgárai az EU-ban. Az EU soros elnökségét jelenleg betöltő Spanyolország eltávolította a líbiai állampolgárok nevét a schengeni térségbe tartozó 25 ország tiltólistájáról.

Líbia válaszként szintén visszavonta megtorló intézkedéseit. Az európai tilalmat Svájc kezdeményezésére vezették be, mely egy régóta fennálló diplomáciai vitához vezetett Líbiával.

Svájc része a schengeni térségnek, viszont az Európai Uniónak nem tagja.

A spanyol külügyminisztérium korábban egy nyilatkozatban sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a líbiai állampolgárok feketelistára kerültek.  A nyilatkozatban továbbá az is olvasható, hogy a schengeni információs rendszer tiltólistáján szereplő összes líbiai állampolgár nevét eltávolították. „Sajnáljuk, és elnézést kérünk a problémákért, illetve azon kellemetlenségekért, melyek a líbiai állampolgárokat érték. Reméljük, a jövőben nem lesz ehhez hasonló eset.”

Líbia szintén megszüntette a korlátozást „az EU és Líbia közti együttműködés erősítésének érdekében” – számolt be a Jana líbiai hírügynökség. A spanyol külügyminiszter, Miguel Angel Moratinos Líbiába utazott, hogy rendezze a Svájc és Líbia közt fennálló konfliktust. Szombaton tárgyalásokat tartottak Sirte városában, ahol Líbia vezetője, Moammar Kadhafi volt az Arab Liga konferenciájának házigazdája.

A Svájc és Líbia közti vita még két évvel ezelőtt kezdődött, mikor Kadhafi ezredes fiát, Hannibál Kadhafit Genfben letartóztatták két alkalmazottjának bántalmazása miatt. A vádakat hamar ejtették és Hannibált elengedték, de ettől függetlenül Líbia – az ezredes fiát ért atrocitás következményeként – leállította a Svájcba irányuló olajexportját, több millió dollárt vont ki a svájci bankokból, valamint megtagadta a vízumok kiadását a svájci állampolgárok számára. Később Líbiában szintén őrizetbe vettek két svájci üzletembert adócsalás és engedély nélküli üzletek lebonyolításának vádjával.

Forrás: Africatime

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez