A rabszolgatartás hivatalosan is emberiség elleni bűntett

„A Szenegáli Köztársaság ünnepélyesen kijelenti, hogy a rabszolgatartás és a kényszermunka minden formája emberiség elleni bűntettnek nyilvánul” – áll egy törvényjavaslatban, melyet a képviselők már elfogadtak, de a szenátusnak még jóvá kell hagynia.

A szenegáli nemzetgyűlés elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely a rabszolgatartást és a kényszermunkát ezentúl emberiség elleni bűncselekménynek tekinti. Szenegál ezzel az első olyan afrikai ország, amely ebben a témában törvényt alkot – tudtuk meg kormányzati forrásból.

 

„A törvényjavaslatot kedden szavazták meg a képviselők” – nyilatkozta az AFP francia hírügynökségnek Cheikh Bamba Niang, az Igazságügyi Minisztérium szóvivője.

Az elnöki többségben lévő szenátusnak még jóvá kell hagynia a tervezetet, mielőtt Abdoulaye Wade elnök kihirdeti azt.

 

„Ez a törvény egyrészt emlékirat, másrészt – még ha késedelmes is – jogi válasz arra a borzalmas történelmi tettre, amelynek drámai következményei voltak Afrikában” – tette hozzá.

 

Nemzeti megemlékezés

A törvény három cikkelyt tartalmaz: az első szerint „a Szenegáli Köztársaság ünnepélyesen kijelenti, hogy a rabszolgatartás és a kényszermunka, valamint ennek összes formája emberiség elleni bűntett”.

A tervezet szerint április 27. ezentúl a nemzeti megemlékezés napja lesz, melyen emléket állítanak annak, hogy 1848. április 27-én Victor Schoelcher kezdeményezte a francia gyarmatokon lévő rabszolgaság és kényszermunka eltörlését.

A harmadik cikkely kimondja, hogy az iskolai tananyagba építsék be ezt a témát is annak érdekében, hogy gyermekeink is megértsék, mi történt valójában, milyen hatást is gyakorolt ez Afrika fejlődésére.

 

Forrás: Jeune Afrique

 

Szerkesztette: Keresztes Éva

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez