1980 novemberében, Joao Bernardo Vieira miniszterelnök elűzte az ország akkori elnökét, Luis Cabralt, majd átvette az ország feletti hatalmat, és ő lett a katonaság által irányított forradalmi tanács elnöke.
1994 augusztusában Vieira megnyerte az első többpárti elnökválasztásokat.
1998 júniusában Vieira elbocsátotta Ansumane Manét, a katonaság vezérkari főnökét. Mane Vieira elleni puccskísérlete megbukott, és az országot polgárháborúba taszította.
1999 májusában végül Vieirát elűzte a Mane által toborzott hadsereg. Az átmeneti kormány elnökének Malam Bacai Sanhát, a Nemzetgyűlés (parlament) elnökét nevezték ki.
Az 1999 novemberében tartott választásokon végül Kumba Yalát választották meg az ország új elnökének. 2003 szeptemberében Verissimo Seabra Correia tábornok egy erőszakmentes puccsot kísérelt meg, mely során letartóztatta Yalát, majd államfőnek Henrique Rosát nevezte ki. 2004 októberében néhány katona agyonlőtte Sebrát. 2005 júliusában az újabb választásokon ismét Vieira győzedelmeskedett.
2009 márciusában Vieirát és a katonaság vezetőjét, Tagme Na Wairét meggyilkolták, így a Nemzetgyűlés akkori elnöke, Raimundo Pereira vállalta az ideiglenes elnökséget. 2009 júniusában puccskísérletre hivatkozva a katonaság megölt három magasrangú politikust – köztük az egyik elnökjelöltet. A júliusra kitűzött új választásokat Malam Bacai Sanha nyerte.
Az Afrikai Unió a minap bejelentette, hogy az Afrika nyugati partján, Szenegál és Guinea között található Bissau-Guineában az alkotmányos rendhez való visszatérésben „biztató fejlődés” tapasztalható.
Forrás: People’s Daily Online