„Egy közös befektetési térség létrehozásának lehetőségét tárgyaljuk meg a Kelet- és Dél-afrikai Közös Piac (COMESA) tagállamai számára” – mondta Mahmoud Mohieldin befektetési miniszter egy sajtókonferencián, majd hozzátette, hogy a végső döntést augusztusban hozzák meg az államok vezetői.
A COMESA egy olyan szervezet szervezet, melynek jelenleg 19 ország a tagja, köztük az OPEC-tag Líbia, és az ásványkincsekben gazdag Kongói Demokratikus Köztársaság. A szervezet a jövő héten Egyiptomban, Sharm El Sheikh városában tart konferenciát. „A közös befektetési térségben megpróbáljuk összhangba hozni a beruházás szabályait”- mondta Heba Salama, egy egyiptomi COMESA-hivatalnok. „Ha Kenyában szeretne befektetni egy szudáni személy, akkor úgy fogják őt kezelni, mintha kenyai állampolgár lenne” – tette hozzá Salama.
Afrika közel 30 regionális kereskedelmi egyezménnyel büszkélkedhet, viszont a világ külföldi működőtőke befektetésének csupán 4 százaléka irányul a kontinensre, mivel általában a kis piacok nem vonzzák a nagy pénzt, és a bonyolult bürokratikus követelmények elriasztják a külföldi befektetőket. A korrupció szintén komoly gondot jelent a kontinens számára. Mohieldin szerint a regionális együttműködés egyre fontosabbá válik a globális pénzügyi válság és a Kereskedelmi Világszervezet dohai fordulójának kudarca után.
Mohieldin elmondta, hogy jövő heti a konferencián Kína, India és a Perzsa-öböl arab országai is képviseltetik magukat. A fórumon az infrastruktúrával kapcsolatos befektetési lehetőségek, a kommunikáció, az információs technológia és az agrárgazdaság kerül középpontba.
A dohai forduló
2001 végén egy új világkereskedelmi forduló megkezdéséről döntöttek a WTO-tagok Dohában, Katarban. Ennek – akárcsak a korábbi nyolc fordulónak – a világkereskedelem további liberalizációja a célja. A dohai forduló során azonban mindenekelőtt arra törekszenek az államok, hogy a fejlődő országokat erősebben integrálják a világkereskedelembe, illetve, hogy segítségükre legyenek a szegénység elleni küzdelemben. Az egyik központi téma a mezőgazdaság volt. A 2003. szeptember 10. és 14. között a mexikói Cancúnban tartott ötödik WTO miniszteri értekezlet fontos állomásnak számított ennek a kereskedelmi fordulónak a lezárásában. Cancúnnak számot is kellett vetnie az eredményekről: Mit sikerült elérni eddig a dohai forduló során, és mi van még hátra? A konferencián mindazonáltal jelentős nézetkülönbségekre derült fény például a mezőgazdaságról, illetve a beruházási és versenypolitikáról folytatott tanácskozások folyamán. A tárgyalások eredménytelenül fejeződtek be.
Forrás: Africa The Good News, europarl.europa.eu
Szerkesztette: Kisvárdai Balázs – AHU