Az Egyiptomi Régiségek Főtanácsa (SCA) által szervezett konferencián 20 ország képviseltette magát. A találkozó résztvevői „a kulturális örökség visszaszerzését és védelmét” vitatták meg.
A Kairóba érkező – többek között görög, olasz és perui – kulturális szakértők hazájuk az évszázadok folyamán elvesztett ősi műalkotásait szeretnék visszakapni.
A londoni British Museumnak vissza kellene adnia a Görögország által régóta követelt Parthenon-márványokat, illetve Peru jogi úton próbálja visszaszerezni az inka kincseket az amerikai Yale Egyetemtől.
A konferencián megbeszélt stratégiák között szerepel egy olyan jegyzék készítése, amely azokat az egyedi tárgyakat tartalmazza, amelyeket visszakövetelnek azok az országok, ahonnan származnak a műkincsek.
A találkozón jelenlévő képviselők felszólították az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetét (UNESCO), hogy tiltsák be azoknak a régiségeknek az exportját és tulajdonjogát, amelyeket 1970 után loptak el.
Az egyiptomi hatóságok az elmúlt években egyre nagyobb erőkkel próbálják visszaszerezni az ellopott műemlékeket, és az SCA vezetője, Zahi Hawass is igyekszik minél inkább felhívni a nemzetközi közösség figyelmét az ügyre. Hawass tavaly megszakította a kapcsolatot a Louvre múzeummal, amíg Franciaország vissza nem adja egy ősi egyiptomi síron található falfestmény töredékeit.
„Tudni akarjuk, hogyan tanulhatunk egymástól, és együtt kell harcolnunk a műemlékek visszaszerzésért” – mondta Hawass a konferencián.
Zahi Hawass rendületlenül próbálja elérni, hogy adják vissza Egyiptomnak a rosette-i követ, amelyet a British Museumban őriznek több mint 200 éve, illetve Nofretiti 3400 éves mellszobrát, amit pedig Berlinben állítottak ki.
Forrás: BBC
Szerkesztette: Szűcs Anna – AHU