A hét kongói és egy svájci személyből álló csoportot a Mai Mai Yakutumba nevű – egyébként a kormány támogatását élvező – milícia ejtette foglyul Dél-Kivu tartományban. Az elrabolt Vöröskereszt-munkatársak éppen egy misszióból tértek vissza, melynek során otthonukat elvesztő embereken segítettek a térségben. A milícia vezetője nyilatkozatában elmondta, hogy a segélymunkásokat a „saját biztonságuk érdekében” tartották fogva.
Az önjelölt tábornok, Aluri Yakutumba az AFP hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy a régióban harcok dúltak múlt héten a kongói hadsereg (Kongói Demokratikus Köztársaság fegyveres erői) katonái és a milícia katonái között. Ezzel ellentétben a hadsereg egyik szóvivője, Olivier Hamuli százados szerint a csoport azért fogta el a Vöröskereszt munkatársait, hogy megakadályozzanak egy, a rejtekhelyük ellen indított támadást.
Egy közleményben az ICRC megerősítette, hogy a túszokat átadták az egyik Vöröskereszt-csapatnak, melyet az ENSZ kongói missziójának (MONUC) békefenntartói támogatnak.
„Megkönnyebbültünk és boldogak vagyunk, hogy épen és egészségesen visszakaptuk a munkatársainkat. Visszatérésük a mögöttük álló hosszú és nehéz napok végét jelenti, melynek nem csak ők maguk, hanem családtagjaik és barátaik is örülnek” – mondta Franz Rauchenstein, a kongói Vöröskereszt-küldöttség vezetője. „Szeretnénk kifejezni legmélyebb hálánkat azoknak, akik az elmúlt pár nap során támogatásukról biztosítottak minket” – tette hozzá Rauchenstein.
A BBC kelet-afrikai tudósítója, Peter Greste tájékoztatott arról, hogy a Mai Mai eredetileg egy közösségi önvédelmi erőként jött létre, lazán kapcsolódva a kongói hadsereghez. Azonban miután több helyi milíciára szakadt szét a szervezet, egyre nagyobb aggodalomra ad okot, hogy ahelyett, hogy a falvak lakosait védenék, kizsákmányolják a régiót az ásványkincseiért.
A Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén közel két évtizede zajlanak erőszakos konfliktusok, és meglehetősen nagy bizonytalanság van a régióban. A Vöröskereszt annak a néhány szervezetnek az egyike, amelyek a rendkívül aggasztó helyzet ellenére tevékenykednek a területen.
2002-ben megöltek hat Vöröskereszt-küldöttet annak az öt éves háborúnak a vége felé, melybe másik hat ország is bekapcsolódott.
Forrás: BBC