A madagaszkári hadsereg április végéig ad haladékot az elnöknek

A madagaszkári elnök, Andry Rajoelina április végéig kapott haladékot a hadseregtől arra, hogy előálljon egy olyan elfogadható tervvel, ami megoldást jelentene a szigetországban 13 hónapja tartó politikai válságból való kilábalásra – közölte a hét elején a hadsereg egyik szóvivője.

„A megbeszélések után mindenki egyetértett  azzal, hogy a hónap végéig kap haladékot az elnök” – jelentették be a katonaság vezetése és Rajoelina közti tárgyalás után.

 

Arról semmilyen információ nincs, hogy a hadsereg mit tenne, ha Rajoelina nem teljesítené a követeléseket a határidőig.

 

A politikai elemzők szerint a kormányon belül is egyre nagyobb a nyugtalanság azzal kapcsolatban, ahogy Rajoelina kezeli a válságot. Az aggasztó helyzet elriasztotta a külföldi befektetők többségét a szigetországból.

 

„Kértük a kormányt, hogy átlátható megoldási javaslatokkal álljanak elő” – mondta a riportereknek egy korábbi sajtókonferencián Andre Ndriarijoana tábornok. Ndriarijoana – aki még tavaly márciusban Rajoelinát támogatta a korábbi elnökkel, Marck Ravalomananával szemben – szintén bizonyítékokat követelt azzal kapcsolatban, hogy Rajoelina elnöksége hogyan kívánja kifizetni az állami szektorban dolgozók fizetését, és hogyan akarja majd az idei törvényhozói és elnöki választásokat finanszírozni.

 

„Felszólítottuk politikusainkat, hogy vessenek véget az utcai zavargásoknak, és vegyenek részt a nemzet építésében” – mondta Ndriarijoana. Múlt hónapban az Afrikai Unió Rajoelinára és több mint 100 fontosabb támogatójára szankciókat rótt ki, illetve az Európai Unió is szankciókkal sújtotta az országot.

 

Az elmúlt hetekben egy állítólagos puccsról szóló pletykák keringtek a madagaszkári fővárosban.

 

A régen DJ-ként dolgozó Rajoelina katonák – például Ndriarijoana – segítségével vette át a hatalmat a korábbi elnöktől, Marc Ravalomananától tavaly márciusban, pár héttel azután, hogy a madagaszkári emberek az utcára vonulva tiltakoztak Ravalomanana egyre inkább tekintélyelvű vezetése ellen.

 

Forrás: Africa World News

 

Szerkesztette: Szűcs Anna és Kisvárdai Gyula Balázs – AHU

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez