„Tudóscsábítás” – A befektetések hiánya gátolja a tudomány fejlődését Afrikában

A Thomson Reuters hétfőn kiadott jelentése szerint Afrika hozzájárulása a globális tudományos kutatásokhoz rendkívül kicsi. Afrika – akárcsak India és Kína –folyamatosan küzd azzal a problémával, hogy a legtehetségesebb emberek közül sokan külföldre mennek tanulni, és nem térnek vissza hazájukba.

„Az afrikai diaszpóra nagymértékben hozzájárul tudásával a világ kutatási eredményeihez, amelyből azonban nem profitálnak azok az országok, ahonnan ezek a jól képzett szakemberek származnak” – mondta Jonathan Adams, a Thomson Reuters kutatási értékelési igazgatója.

Adams és kollégái – akik a Thomson Reuters adatbázisát használják a tudományos publikációkhoz – úgy gondolják, három afrikai nemzet végez figyelemreméltó kutatási tevékenységet: Dél-Afrika messze a legjelentősebb ezen a téren, majd Egyiptom és Nigéria következik. „Afrika általános kutatási tevékenysége még mindig nagyon csekély, a kívántnál jóval kisebb mértékű” – tette hozzá Adams.

A Thomson Reuters munkatársainak jelentése szerint a probléma egyik legfőbb oka, hogy a kutatási és oktatási területekre kevés befektetés irányul – ezen pedig mihamarabb változtatni kell. Adams úgy véli, a probléma oka nem kizárólag a pénzhiány: „Több afrikai országban is jelentős források állnak rendelkezésre, melyeket azonban nem a tudományos kutatásokra fordítják.”       

Forrás: Africa World News

Szerkesztette: Szűcs Anna – AHU

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez