Legalább 500 tüntető gyűlt össze az egyiptomi kabinet épülete előtt a Munkások Napja után egy nappal a minimálbér emelését követelve. A tüntetésen részt vettek a munkaegyesületek, állami munkások és az ellenzéki csoportokból is. 1984 óta a minimálbér 35 font Egyiptomban.
Mubarak elnök, aki a héten lesz 82 éves, nem nyilatkozott arról, hogy akar-e indulni a következő választásokon a hatodik mandátumáért, viszont elképzelhető egy új kihívó felbukkanása, ami aggasztja Egyiptom politikai hatalmait.
Az elmúlt hónapban a tüntetések során a demonstrálók – politikai változást követelve – többször a biztonsági erőkkel szemben is felléptek. Jogi csoportok tiltakozásukat fejezték ki a rendőri brutalitással szemben.
Egyiptomban a munkások körülbelül 18 dollárt kapnak havonta, ezért a tüntetők követelik, hogy a kormány fogadja el a tanács rendeletét – miszerint meg kell emelni a minimálbért –, és segítsenek a szegényeknek megküzdeni a növekvő árakkal az arab világ legnépesebb országában.
Egyiptom gazdasága hatalmas léptekkel nőtt az utóbbi években, de többen panaszkodtak, hogy csak a gazdagok profitálhatnak belőle. A 2007-2008-as világválság után – ami miatt számos tüntetés alakult ki az országban – az infláció csökkent, azonban a munkások szerint a problémáik nem szűntek meg.
„Az árak növekednek, viszont a munkások bére csökken. A hús luxustermékké vált, amit a legtöbbünk nem engedhet meg magának” – mondta Hisham Oakal, egy egyiptomi gyár egyik munkása.
Forrás: Africa World News
Szerkesztette: Kisvárdai Gyula Balázs – AHU