Az IMF becslései szerint a gazdasági növekedés mértéke elérheti idén a 4,7 százalékot a régióban, jövőre pedig az előrejelzések szerint akár 5,9 százalék is lehet – derült ki a szervezet legfrissebb jelentéséből.
A térség 2,1 százalékos gazdasági növekedéséhez nagyban hozzájárul, hogy 2009-ben az elszegényedett Fekete-Afrika országait elkerülte az a rendkívüli mértékű gazdasági visszaesés, amely a tavalyi év folyamán a fejlett világ gazdaságát jellemezte.
Az IMF szerint a régió gyors felemelkedését hűen tükrözi a legalacsonyabb jövedelmi mutatókkal rendelkező gazdaságok aránylag sikeres integrálása világgazdaságba. A szubszaharai gazdaságoknak további hasznot hozott a kereskedelem felélénkülése, a piaci árak emelkedése, továbbá a költségvetés által elegyengetett hatása a pénzügyi válságnak.
Habár a kereskedelem a tőkeerős nemzetközi kereskedelmi központok irányítását élvezte, mégis az afrikai gazdaságok szenvedtek a legtöbbet a válság alatt. A térség legszegényebb országainak gazdasági feltámadása sokkal inkább a világtól való elszigeteltségnek köszönhető. „Számos gyengébb gazdaság növekedése felgyorsult az elmúlt év folyamán – főként a szigorúbb gazdaságpolitikáknak és a helyreállítást támogató intézkedéseknek köszönhetően, bár a felemelkedést itt is a különféle konfliktusok, a gazdasági instabilitás és az azt megelőző külső megrázkódtatások időszaka előzte meg” – tette hozzá az IMF.
Ahogy azt a Valutalap is előre jelezte, Afrika alacsony jövedelmi mutatókkal rendelkező gazdaságainak felgyorsult növekedését a számok is igazolják: a 2009-es 4,3 százalék helyett idén már 4,7 százalék a növekedés mértéke, jövőre pedig a 6,7 százalékot is elérheti. Éles ellentétben az elmúlt idők gazdasági visszaeséseivel, a költségvetés által támogatott gyengébb gazdasági tevékenységek erőteljes fejlődést tudtak felmutatni a válság újabb szakaszában.
„Amennyiben a gazdasági növekedés tovább erősödik, a kormányok a gazdaság stabilizálására fordíthatják figyelmüket, a növekvő bevételek következtében előtérbe kerülhet az infrastruktúra, az egészség és az oktatás kérdése is.”
Forrás: World Economic Outlook
Szerkesztette: Bakonyi Vivien