Hivatalos információk szerint az együttműködés kialakításához az vezetett, hogy a mezőgazdasági tudományok területén a Szent István Egyetem nagy tiszteletnek örvend.
A megállapodás a mezőgazdasági és a környezeti tudományok témaköreire összpontosít, melynek célja a fenntartható környezet megőrzése. Az egyezmény részeként ösztöndíj-csereprogramot indítanak, valamint a két egyetem vendégelőadókat is küld egymásnak.
A Gambiai Egyetem alkancellárja, Muhammed Kah professzor az ünnepségen megköszönte a magyaroknak, hogy elfogadták Gambia meghívását. Kah elmondta, hogy Magyarország híres a minőségi oktatási rendszeréről, ezért keresték meg a Szent István Egyetem vezetőit, hogy együtt dolgozhassanak velük.
Kah professzor továbbá elárulta, hogy a mezőgazdaság elsőbbséget élvez Gambiában, és az együttműködésen túl az egyetem előadókat is fog küldeni Magyarországra, hogy a tanárok ily módon fejleszthessék képességeiket és hozzáértésüket a gyakorlati mezőgazdaság területén.
A Szent István Egyetem professzora, Dr. Csányi Sándor üdvözölte a gambiai kormánytól érkezett felhívást, majd megjegyezte, hogy a fórum jó alkalom arra, hogy létrehozzák az együttműködést. Csányi szerint a megállapodás segíteni fogja a két egyetem közti kapcsolat kialakítását.
Csányi kifejtette, hogy a mezőgazdaság nagyon fontos Gambiában, akárcsak Magyarországon. A professzor úgy véli, a nemzet és az emberiség jövője a mezőgazdaságtól függ, majd hozzátette, hogy a megállapodás a kapcsolatuk váza, és bízik benne, hogy a következő hónapban egy élelmiszerügyi együttműködést is kidolgoznak majd.
Dr. Gulyás Gáspár, a Gambiai Köztársaság Bécsbe, az ENSZ szerveihez akkreditált minisztertanácsosa elmondta, hogy Gambiának 1997 óta jó a kapcsolata Magyarországgal. Ennek eredményeként választotta Gambia Magyarországot partnernek, mert az közép-európai ország nagy tapasztalatokkal rendelkezik a mezőgazdasági technológia és annak átadása terén, amire Gambiának jelenleg nagy szüksége van.
Szerző: Yusuf Ceesay
Szerkesztette: Kisvárdai Gyula Balázs