A szudáni hatóságok arra kérték az Interpolt, hogy tartóztassa le a JEM vezetőjét, Khalil Ibrahimot, amiért 2008-ban támadást szervezett Omdurmanban. Az Igazság és Egyenlőség Mozgalom és a szudáni kormány februárban aláírt egy tűzszüneti megállapodást, azonban a JEM május elején kivonult a béketárgyalásokról, mondván, a kormány újabb támadásokat indított.
A hatóságok úgy tudják, Khalil Ibrahim jelenleg Egyiptomban van.
A JEM Törvényhozó Tanácsának elnöke, Eltahir Adam Elfaki azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy ha csak megkísérlik letartóztatni a vezetőt, akkor háborút indítanak
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki a szudáni elnök, Omar al-Bashir ellen a Dárfúrban elkövetett emberiség elleni és háborús bűncselekmények miatt. Bashir tagadja a vádakat. „A Nemzetközi Büntetőbíróság szerint Omar al-Bashir egy bűnöző, akit súlyos bűncselekmények elkövetésével vádolnak, ezért a szudáni elnöknek nincs joga arra kérni az Interpolt, hogy bárkit is letartóztasson” – közölte Elfaki.
Miután aláírták a JEM-mel megkötött fegyverszüneti egyezményt, Bashir befejezettnek nyilvánította a Dárfúrban zajló háborút.
Egy másik dárfúri lázadócsoport, a Felszabadulás és Igazságosság Mozgalom (LJM) is aláírt egy tűzszüneti megállapodást a kormánnyal a választások előtt, azonban a Szudáni Felszabadító Hadsereg (SLA) egy csoportja – amelyet Abdul Wahid vezet – még mindig a kormánnyal szemben áll és elutasította a béketárgyalásokon való részvételt.
Az áprilisi választások idején Dárfúr nagy részén sokan nem tudtak szavazni a bizonytalan helyzet miatt.
A 2003-ban kezdődött dárfúri konfliktus során 2,7 millió ember kényszerült otthona elhagyására, valamint az ENSZ szerint kb. 300 ezren haltak meg. A szudáni kormány túlzásnak tartja ezeket az adatokat, és tagadja, hogy olyan arab katonákat támogatott, akiket a fekete afrikai nép ellen elkövetett etnikai tisztogatással vádolnak.
Forrás: BBC
Szerkesztette: Szűcs Anna – AHU