A zsiráfok tudnak úszni

A zsiráfok tudnak úszni – bizonyították be matematikusok. Bár a legtöbb nagytestű emlős jól úszik, zsiráfot még senki sem látott úszkálni, és az a vélekedés alakult ki széles körben, hogy ez az állat képtelen rá, még vészhelyzetben is kerüli a vizet.

A kanadai Royal Tyrrell Paleontológiai Múzeum és a brit Portsmouth Egyetem kutatói bebizonyították, hogy a zsiráf képes lehet az úszásra. Módszerük nem az volt, hogy bedobtak egy zsiráfot a mélyvízbe, hanem digitálisan kreáltak egy példányt rendkívüli pontossággal kalkulálva tömegét, térfogatát, alakját, tüdőkapacitását. A végeredmény: egy kifejlett zsiráf 2,8 méter mély vízben már úszhat, ilyen mélységnél a felhajtó erő lebegtetheti az állatot.

 

Csakhogy ingataggá válik hosszú lábai, nyaka, ám rövid teste okán. Mellső lábai lehúzzák testét, és hogy feje kint maradjon a vízből, nagyon kényelmetlen szögben kell tartania. Ráadásul a zsiráfok szárazföldi járásukkor a nyakukat sajátosan le-föl mozgatják, amivel könnyítik mozgásukat, mindez azonban vízben nem működik.
 
Összességében a kutatók arra jutottak, hogy a zsiráf tud úszni, de nagyon rosszul, a ló sokkal jobb úszó.
 
A kutatás gyakorlati haszontalanságára maguk a tudósok tértek ki tanulmányukban, de megjegyezték, hogy állatok számítógépes szimulációja használható érdekes kérdések megválaszolására.

 

Forrás: MTI

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez