Mi lenne, ha az afrikaiak (végre) maguk fizetnék adóikat?

Azért, hogy saját maga tudja finanszírozni gazdasági fejlődését, az afrikai kontinensnek felül kell vizsgálnia jelenlegi adórendszerét. Az egyéni adófizetőknek, multinacionális és helyi vállalatoknak egyaránt áldozatot kell hozniuk, hogy sikerüljön feltölteni az államkasszákat.

A feladat egyszerű, a megoldás mindent megváltoztatna az egész kontinensen. Azonban több kérdés is felmerül: Afrikának vajon megvan-e a lehetősége, hogy függetlenítse magát a nemzetközi segítségtől? Milyen eszközök állnak a fekete kontinens rendelkezésére ahhoz, hogy bevételeit növelni tudja annak érdekében, hogy képes legyen finanszírozni fejlődését? Az Afrikai Fejlesztési Bank (BAD) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) vezető közgazdászai az utóbbi hónapokban többször is tanácskoztak, majd kiakdtak egy 50 oldalas tanulmányt a kontinens 50 országának pénzügyi politikájáról, elemezve azok hatékonyságát és javaslatokat téve a teljesítmény javítására.

A szakemberek kertelés nélkül kijelentették, hogy „noha több – nagyrészt a kiszámíthatatlan és rendszertelenül érkező külföldi segítségre szoruló – afrikai ország is függetlenségének 50. évfordulóját ünnepli idén, itt az ideje, hogy új szemmel tekintsenek az adókra, melyek több milliárd dollárnyi, eddig kiaknázatlan forrást jelentenek” – hangsúlyozzák a szakértők. A kontinens valódi pénzügyi forradalom előtt áll. Teljesen egyértelmű, hogy Afrikának több adót kell fizetnie.

Az államok által kivetett adókból 1996-ban 113 milliárd dollár bevétel folyt be, ez az összeg 2008-ban 479 milliárdra növekedett. „Az afrikai országok közel azonos mértékű adókat szednek be, mint a hozzájuk hasonló fejlettségű, más kontinensen található államok – még ha ez a növekedés a természeti erőforrásokra kivetett adókból származik is” – mondják a tanulmány szerzői. A tíz legjelentősebb afrikai olajtermelő országban 2008-ban az olajból származó bevétel 275 milliárd dollárt tett ki. 

Forrás: jeunafrique.com

Szerkesztette: Kiss Virág – AHU

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez