A foglyokért cserébe a szélsőségesek annak a harcosnak a szabadon bocsátását követelték, akit a három segélymunkás – a jelenleg elengedett Roque Pascual és Albert Villalta, valamint a márciusban kiszabadult Alicia Gámez – elrablása miatt börtönöztek be Mauritániában. Ezen kívül egyenként 5 millió dolláros váltságdíjat akartak kicsikarni a túszokért.
Az El Mundo című spanyol napilap szerint Madrid januárban a közvetítőknek kifizette a 3,8 millió eurót, de azok ebből 2,3 milliót megtartottak maguknak. A kormány ezután áprilisban és májusban kifizetett még 3 millió eurót, 2,3 milliót az emberrablóknak, és 770 ezret a közvetítőknek.
Roque Pascalt és Albert Vilaltát, a spanyol Accio Solidaria szervezet két önkéntesét november óta tartották fogva a terroristák a Száhelben. Egyik társukat, Alicia Gamezt már márciusban szabadon engedték. A kormány egyik esetben sem említette, hogy váltságdíjat fizetett volna a túszokért. A csoport segélyt szállított a szegény falvaknak, amikor lecsaptak rájuk.
Az El País szerint az Iszlám Mhagreb al-Kaidája hétfőn hangfelvételen is megerősítette, hogy elengedte a spanyol önkénteseket, mert “követeléseik egy részét teljesítették”. A terrorszervezet hangsúlyozta, hogy Franciaország a jövőre nézve levonhatja a következtetéseket a cseréből, amely egyértelműen azt jelenti, hogy “lehet ésszerűen bánni” a mudzsáhedekkel.
Algériában az al-Kaida 2007-ben jelent meg, miután egy algériai fegyveres csoport, az Ima és Harc Szalafista Csoportja (Salafist Group for Preaching and Combat – GSPC), csatlakozott Osama Bin Laden nemzetközi terrorhálózatához. A szervezet azóta több öngyilkos merényletet vállalt magára, és az utóbbi években egyre aktívabbá vált a szaharai térségben, ahol a csempészbandák és a lázadó fegyveresek is veszélyt jelentenek.
A maghrebi al-Qaeda közlése szerint a múlt hónapban megöltek egy 78 éves francia túszt, tavaly pedig egy brit túszt gyilkoltak meg, miután a brit kormány elutasította a váltságdíj kifizetését.