Harcban a feketepiaccal Afrikában

Nigéria, Ghána – Afrikában komoly problémát jelent a feketepiacon árult hamis gyógyszerek terjesztése. Gyakori, hogy a betegek, nem kapnak megfelelő orvosságot. A minden hájjal megkent árusok pedig mindent elkövetnek, hogy eredeti gyógyszerként tüntessék fel hamis portékájukat.

Nigériában és Ghánában a hatóságok több mint 500 ezer gyógyszert látnak el speciális kódokkal. Ezek a jelzések tanúsítják a gyógyszerek eredetiségét. A csomagoláson feltüntetett kódot egy ingyenes telefonszámra kell elküldeni SMS-ben. Abban az esetben, ha a rendszer elfogadja a kódot, a beteg kap egy üzenetet, hogy eredeti gyógyszert tart a kezében, ellenkező esetben nem kap üzenetet. A hatóságok azt remélik, hogy ezzel az új eljárással vissza lehet majd szorítani a hamis gyógyszerek terjedését. Ha beválik a módszer, akkor a következő évben hatmillió dobozt látnak el kóddal.

Afrikában körülbelül 700 ezer ember hal meg évente maláriában és tuberkulózisban, jelentős részük azért, mert hamisított gyógyszert szed a betegségére. Az International Policy Network szerint a világon forgalomban lévő gyógyszerek 10-15%-a hamis, de ez az arány Afrikában eléri az 50%-ot is. Afrikában az a helyzet, hogy a hamis gyógyszerek többsége felhígított elegye az eredeti terméknek, amit valamivel olcsóbban is árulnak, mint az eredetit. Szakértők szerint ezzel az új eljárással sikerül majd kiszűrni a hamis gyógyszereket és a csaló forgalmazókat.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez