Két afrikai program, négy szemmel

Február 25, Budapest. Nagyszerű nap. Nemcsak azért, mert tavaszi, napsütéses szombat köszöntött ránk. Hanem azért is, mert két afrikai program is várta az érdeklődőket ezen a napon Budapesten. Afrika iránti szenvedélyünk – szeretetünk természetesen mindkettőre elvitt minket…

 

Szilasi Ildikó Hermina

Nem könnyű 60 gyermeket 80 percen át lekötni, de a Művészetek Palotájában megrendezett Zenél a Világ afrikai hangszerbemutatóján ez sikerült. Február 25.-én, szombat délelőtt 11-12:30 között az üvegterem csurig telt a különböző Észak- valamint Nyugat- Afrikai hangszerek hangjával. Az előadóművészek többek között a darbukát, a bendirt, a djembét, a korát, a balafont, és a sabar dobot szólaltatták meg. A színpadon a Magyarországon élő afrikai – és afrikai kötődésű- zenészek legjobbjai szerepeltek: Fehér Károly (Ethnosound); Gerzson János; Abdul Aziz (Franciaország, Antillák); Cheikh Ibrahima Fall (Szenegál, Guinea) és Mbaye Ndiaye (Szenegál).

A nézők azon túl, hogy a hangszereket játék közben is megismerhették, sőt megszólaltathatták, azok történetéről is sokat hallhattak. Nagyszerű, hogy a résztvevő családok szombat reggeli programként ezt a rendezvényt választották. Örömteli volt látni, ahogy a gyermekek Mbaye Ndiayeval táncoltak, ahogy fogták a kezét, miközben lépkedtek az afrikai ritmusokra nagy örömködés közben. De a budapesti Afrika-túra ezzel a záró akkorddal még korántsem fejeződött be…

További információ a Zenél a Világ Programról: www.mupa.hu; info@ethnosound.hu

Ugyanaznap este 8-11 óra között a Drunken Tailor Pub (Népszínház u. 26, a Blaha Lujza térnél) vált afrikai szigetté. „Afro Magic dob show. Dob- és tánc tanítás. Maly Baye Fall. Dj Azou. Zenei kavalkád…Most kipróbálhatod…Pozitív légkör, a belépés ingyenes.”- így hirdették a programot. A hívó szavakat én a következőkkel egészíteném ki: Varázslatos zene és emberek, barátságos környezet, meleg fogadtatás, a legkíválóbb dobosok, hajnalig tartó dinamikus tánc. Az Afrika túránk tökéletes befejezése volt. Nagyon várjuk a következő alkalmat.

IMG_9769_533x300

További információ: Drunken Tailor (Facebook); Mbaye Ndiaye (Facebook); Sankolokan (Facebook)

 

By Ana Carolina Marques

Brazília történelme és társadalma szorosan összefonódik Afrikával. Mégis, Budapesten szereztem meg életem első, átütő erejű afrikai élményét, amit két héttel ezelőtt- amikor Brazíliából Magyarországra érkeztem- nem hittem volna. A turisztikai helyszíneken és a város felfedezésének izgalmán kívül, Budapest impresszív afrikai zenei élményt is kínált, amelynek során szerelembe estem…

Először csak néhány húr pengett. Gitárnak hangzott. Utána, még több húr pengett, és úgy hangzott, mintha egy egész zenekarnyi gitár játszana. Mindezt egyetlen hangszer idézte elő. Egy csodálatos hangszer: a kora. Az érdekes forma, a 4 ujjal pengetett 21 húr, a különleges játéktechnika felfrissített. Rádöbbentem, mennyire beleposhadtam a nyugati zenei stílusokba és mennyi felfedezésre váró, új, változatos formája van még a zenealkotásnak!

Különleges élmény volt megismerkedni egy olyan hangszerrel, amelyet szinte kizárólag Maliban, Szenegálban és Guineában használnak. Sőt, Abdul Aziz volt olvan kedves, hogy megengedte, hogy kipróbáljam a korát. (a következő linken egy nagyszerű hangszerbemutató látható: http://www.youtube.com/watch?v=5ydNzJHYnDY).

Szerencsére, még ugyanaznap este újból hallhattam a hőn szeretett hangszer hangját. A kora ott volt, a Drunken Tailor Pub színpadán. Körülötte mindenféle afrikai dob, például a kenkeni, a dumdum. Ügyes kezek, bőrből és fából képzett hangszerek egyedi hangja által keltett ritmusok járták át sejtjeimet. Fehérek és feketék keveredtek a pubban, együtt zenéltek és táncoltak. A jelenlévő magyarok azért jöttek, hogy átéljék egy más kultúra megismerésének meseszerű élményét. Teljesen véletlenül keveredtem oda. Életem első budapesti napja volt ez, amelyet emlékezetes marad.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez