A fiatalok megrongálták Francois Bozize elnök emlékműveit , néhány börtönt is lerohantak, több száz elítéltet engedtek szabadon. A hivatalos adatok szerint 15 fiatal és három csendőr sérült meg az összecsapásokban. A védelmi miniszter, Jean-Francis Bozize az ellenzéki pártokat és mozgalmakat tette felelősé az erőszakos zavargásokért. Szerinte az ellenzéki politikusok „manipulálták” a fiatalokat. Úgy látja, az ellenzék nincs tisztábban azzal, hogy ezekkel a cselekedetekkel megszégyenítik magukat és az ifjúságot. A védelmi miniszter egyébként a Francois Bozize elnök fia.
A mostani tüntetések azután robbantak ki, hogy a kormány ismertette az állami rádióban a csendőr főiskola felvételi eredményeit. Az eredmények alapján a több mint 5000 jelentkezőből csupán 600-at vettek fel. A tüntető fiatalok azzal vádolták meg a kormányt, hogy szándékosan módosította a felvételi eredményeket a Gbaya törzsből származó jelentkezők javára. Bozizie elnök ugyanis a Gbaya törzsből származik és a tüntetők szerint kizárólag az ő törzséből jelentkező személyeket vették fel csendőrnek.
Bozize 2003-ban került hatalomra egy katonai puccs után, 2005-ben hivatalosan is megválasztották az ország elnökének. Januárban vitatott körülmények között újraválasztották. Az ellenzék csalással vádolta meg az elnököt és a pártját. A Közép-afrikai Köztársaság a világ egyik legszegényebb és legelmaradottabb országa, ahol a lakosság döntő többsége mélyszegénységben és munkanélküliségben él. Az ország területén számos lázadó szervezet is működik, köztük a Joseph Kony által vezetett Úr Ellenállási Hadserege. Az ország egyébként arany, gyémánt és uránium lelőhelyekben gazdag, de a kedvezőtlen biztonsági helyzet miatt a külföldi befektetők elkerülik.