A bányászok 12 500 randos alapbért akarnak, méghozzá azonnal. Ez kb. 1250 eurót jelent. Ennyit a munkaadók egyáltalán nem akarnak fizetni. De arra hajlandók, hogy a pályakezdő bányászok bérét emeljék. A többi bányász is kaphat béremelést, de távolról sem annyit, mint amennyit követelnek. A munkaadók ragaszkodnak a kollektív szerződéshez, amely még jövőre is érvényben van. Ezt a szakszervezetek annak idején elfogadták, a bányászok egy része nem…
Véres összecsapások is voltak, egy ízben a rendőrök 44 tüntető és sztrájkoló bányászt megöltek. A kormányzó párt, az ANC megpróbált közvetíteni, de miután ez nem sikerült, egyértelműen a munkaadók és a velük együttműködő szakszervezetek oldalára állt. Julius Malema, az ANC egykori ifjúsági vezére, akit kizártak a pártból, a sztrájkoló bányászok oldalára állt és általános sztrájkra szólított fel. Válaszul a rendőrség kitiltotta őt a bányák környékéről. A bányászat Dél-Afrika legfőbb exportforrása, és az egész gazdaság állapota jórészt attól függ, hogy lesz-e béke a bányákban. Kérdés, hogy a fekete kontinens első számú gazdasági nagyhatalma képes-e megoldani ezt a problémát a kormányzó ANC elnökválasztó kongresszusa előtt, melyet decemberben tartanak meg Dél-Afrikában.
Mindenki mindenki ellen, bányászbékétlenség Dél-Afrikában
Dél-Afrika, Rustenburg – Rustenburgban a nagy platinabánya dolgozói a szakszervezeti iroda elé vonultak és tömegesen visszaadták a tagkönyvüket. Az aranybányákban a szakszervezetek már elfogadták a munkaadók ajánlatát, a bányászok még nem.
(Visited 1 times, 1 visits today)