A Semmelweis Egyetemre húsz felsőbb éves és hét új hallgató érkezik a tanévkezdésig Afrika Ebola-fertőzéssel érintett országaiból – közölte az intézmény hétfőn az MTI megkeresésére, hozzátéve, hogy felkészültek a hallgatók fogadására, több óvintézkedést is tettek.
A közlemény szerint az egyetem a főváros kormányhivatal népegészségügyi szakigazgatási szerve által elrendelteknek megfelelően a diákokkal a beiratkozáskor az egészségügyi hatóság által kiadott angol és magyar nyelvű kérdőívet töltet ki, ezek alapján eldönthető, hogy mekkora a vírus hordozásának kockázata.
Hozzátették, hogy ha a kockázat felmerül, de a hallgató tünet- és panaszmentes, akkor 21 napos járványügyi megfigyelés alá kell vonni. Ha a fertőzés tünetei jelentkeznének, az Egyesített Szent István és Szent László Kórházba viszik a beteget.
Közölték: a Semmelweis Egyetem felajánlja segítségét a járványügyi megfigyelés megszervezésében a többi budapesti felsőoktatási intézménynek. Kitértek arra is, hogy beiratkozáskor minden diák egy angol nyelvű írásos tájékoztatót kap, amely kifejezetten az Ebola-vírussal kapcsolatos kockázatokra és tennivalókra hívja fel a figyelmet.
Debreceni Egyetem: karantén esetén is biztosítanák a külföldi hallgatók tanulmányainak befejezését
A Debreceni Egyetemen az afrikai országokból érkező hallgatókat érintő esetleges hatósági intézkedések esetén is biztosítanák, hogy mindenki befejezze féléves tanulmányait – közölte az egyetem rektora a nyugat-afrikai Ebola-járvánnyal kapcsolatban. Szilvássy Zoltán egy más témában tartott hétfői tájékoztatón kérdésre elmondta: folyamatos kapcsolatban vannak a megyei kormányhivatal egészségügyi szakhatóságaival, amelyeknek intézkedési joguk van ilyen kérdésekben.
A rektor szerint az afrikai Ebola-járvány miatt csekély a veszély, így nincs szükség rendkívüli intézkedésekre. Az MTI érdeklődésére hozzátette: minden tanév elején felmérik a külföldi hallgatók egészségi állapotát, a részletes kérdőív kitöltése ezúttal is megtörténik. A Debreceni Egyetemre mintegy négyszáz hallgató érkezik a következő napokban Afrikából – tette hozzá.
Kitért arra: ha a hatóságok esetlegesen beutazási tilalmat vagy – a betegség lappangási idejére vonatkozó – néhány hetes karantént rendelnének el a térségből érkező hallgatókat illetően, az egyetem biztosítaná, hogy emiatt ne érje hátrány őket az oktatásban. Valamennyi, esetlegesen érintett külföldi hallgatónak biztosítanák a féléves tanulmányok befejezését, úgy alakítanák át az oktatási tematikát – jelentette ki Szilvássy Zoltán. Elmondta azt is, hogy Debrecenben, a Kenézy kórházban felkészültek az esetleges gyanús esetek megfigyelésére, kivizsgálására.
A Népszabadság szombati számában azt írta: a Debreceni Egyetemen az illetékes szakhatóságokkal egyeztetve kérdőívet és nyilatkozatot küldtek ki az érintett hallgatóknak. Egyben megjegyezték azt is, hogy a külföldről érkező hallgatók egészségügyi biztosítása és szűrése évek óta megoldott.
Hozzátették: a Szegedi Tudományegyetemen – ahol 120 nigériai diák lehet érintett – szintén kérdőívet és nyilatkozatot töltenek ki a hallgatók. Bari Ferenc, az orvostudományi kar dékánja elmondta, hogy a külföldi diákokat kezelő háziorvos is felkészült a betegség esetleges felbukkanására.
A Pécsi Tudományegyetemen a lapnak elmondták: az intézmény hallgatóinak minden év elején át kell esniük átfogó egészségügyi vizsgálaton.