BRICS: Brazília nekimenne a gazdag államoknak

Brazília új pénzügyi központot hozna létre, amely a jelenlegi, protekcionistának minősített intézmények – a Nemzetközi Valuta Alap és a Világbank – helyett közös egységbe tömörítené a feltörekvő gazdaságokat.

Dimla Rousseff ezzel a javaslattal vett részt Új Delhiben a BRICS-államok (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Amerikai Köztársaság) csúcsértekezletén, mielőtt csütörtökön megkezdte hivatalos látogatását Indiában. Brazília, mint a feltörekvő piacok egyik legnagyobbika,  igyekszik a tagállamokat szembe állítani az Európa és az Egyesült Államok által irányított pénzügyi központokkal – vélik elemzők.

 

Fernando Pimentel brazil kereskedelmi és iparügyi miniszter szerint a résztvevőket olyan közös nevezőre kell hozni, amely előre viszi céljaikat és kimondja: a globális problémákért és az aránytalanságokért a gazdag országok tehetők felelőssé.
Kína ugyanakkor ódzkodik ettől a konfrontáció-gyanús megfogalmazástól, mivel úgy véli ,,ezzel a nyugati államok azt hihetik, hogy szembeszállunk velük”. Sok elemző szerint a világgazdaság egyik problémája a mesterségesen manipulált kínai nemzeti valuta, Pimentel szerint viszont a pénzügyi világ problémája a dollár és az euró helyzete. A brazil miniszter elmondta továbbá a Reuters-nek adott interjújában, hogy a gazdag országok ,,pénzügyi cunamit,, zúdítottak a világra az alacsony kamatokkal, és más pénzügyi machinációkkal. Az intézkedések serkentik az amerikai és az európai gazdaságokat, viszont globális likviditási megrázkódtatást szabadítottak el, amely a feltörekvők gazdaságát szükséghelyzetbe hozta, és a valutájukat, valamint gazdaságuk versenyképességét csökkentette a világpiacon.
Megfigyelők szerint a BRICS államok egységfrontja aligha eredményezi, hogy a nagyok megváltoztassák pénzügyi politikájukat, de ahhoz vezethet, hogy a feltörekvők enyhítő körülményeket teremtsenek maguknak: megemeljék tarifáikat vagy arra törekedjenek, hogy az olyan nemzetközi szervezeteken belül, mint például a WTO, megváltoztassák az erőviszonyokat.
Brazília, amelynek gazdasági növekedése lelassult az elmúlt évben, az egyik fő szószólója lett azoknak a véleményeknek, amelyek az aránytalan, protekcionista kereskedelmi kapcsolatokban látják a problémákat. Ugyanakkor a világ többi része attól tart, hogy Brazília, mint a latin-amerikai államok szószólója, és a világ 6. legnagyobb gazdasága, nézeteinek hangoztatásával a BRICS államok között a protekcionizmust táplálja. (thedailyherald)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez