Az tragédia pontos körülményeit továbbra is homály fedi, amit azonban pontosan tudni lehet, az az, hogy a lövöldözésben életét vesztette három diák, egy futball mérkőzésre a városba érkező helyi csapat két tagja, és egy hölgy, akit egy taxiban ért halálos lövés.
A lövöldözés után immár két nappal még nincsen információ az eltűntkén nyilvántartott 57 diákról, akiket a rendőrség és a hozzátartozók is nagy erőkkel keresnek.
Az eltűntek sorsáról több feltételezés is kering, egyes források szerint a szervezett bűnözés keze lehet a dologban, mások szerint pedig a rendőrök nyithattak tüzet a demonstrálókra. A guerrerói ügyészség ez idáig 22 igualai rendőrt tartóztatott le, akiket azzal vádolnak, hogy ők lőhettek a tüntetőkre.
Guerreróban több hatalmi csoport is rivalizál egymással, egyfelől az állam területén található marihuána- és mákültetvények ellenőrzésért a Beltrán Leyva és a Familia Michoacana klánok vívnak véres alvilági háborút, másfelől a hetvenes években aktív gerillaszervezetek maradványai is jelen vannak a térségben.
Egyelőre az sem teljesen világos, hogy kinek és milyen okból állhatott érdekében tüzet nyitni a tüntetőkre, vagy elrabolni a menekülő demonstrálókat.
Jóval békésebb eszközökkel, ám konfliktusoktól korántsem mentesen, vívja harcát immár egy éve a mexikói kormány által hirdetett oktatási reform ellen az ország egyik legaktívabb pedagógus szakszervezete, a CNTE, amelynek demonstrációjára érkeztek a városba a tragédiának áldozatul eső diákok.
Miközben folyik a kutatás az eltűnt diákok után és a nyomozás a véres lövöldözés ügyében a CNTE újabb megmozdulásokat szervezett Igualában, és sztrájkot hirdetett addig, amíg a hatóságok nem akadnak 57 eltűnt társuk nyomára.
A CNTE többek között José Luis Abarca Velázquez, Iguala polgármesterének lemondását is követeli, azonban a tisztviselő egyelőre úgy nyilatkozott, hogy nem hajlandó elhagyni posztját.
A helyi média szerint a tragédia estéjén a polgármester arra szólította fel a rendőrséget, hogy ne alkalmazzanak erőszakot a fiatalok ellen.