Ecuador menedéket ad Julian Assangenak, a Wikileaks alapítójának

London, Nagy-Britannia – Ecuador menedéket adott Julian Assange, a Wikileaks alapítója számára két hónappal azt követően, hogy bemenekült Ecuador londoni nagykövetségére.

Ricardo Patiño ecuadori külügyminiszter szavai szerint Julian Assange fenyegetett biztonsági helyzete és testi épsége indokolja, hogy országa éljen ezzel a jogával és segítséget nyújtson neki. A lépést indokolja továbbá, hogy mindkét érintett ország ellentmondásosan viszonyult a menedékkérő személyhez és megtagadták tőle a védelem jogát, pedig az az alapvető emberi jogok része – mutatott rá Patiño. Ezen túl sem Nagy-Britannia, sem Svédország, sem pedig az Egyesült Államok nem adták meg a Wikileaks alapítója számára a politikai üldöztetés elleni megfelelő garanciákat.
A döntés megszületése után felmerül a kérdés, hogyan hagyhatja el Assange Nagy-Britanniát, hiszen a brit kormány ezt a jogot szeretné megtagadni tőle. Nagy-Britannia elfogatási parancsot adott ki az egykori ausztrál újságíró ellen, aki az interneten alaposan megtépázta a nagyhatalmak tekintélyét. London még azt is kilátásba helyezte, hogy erőszakkal behatol az ecuadori nagykövetségre, hogy kihozza onnan Assange-t. Ez a lépés a nemzetközi diplomáciai jogokat alapjaiban és durván megsértené – mondják megfigyelők. Ecuador egy független és szabad állam, amely nem veti alá magát semilyen megfélemlítésnek – hangsúlyozta az ecuadori külügyminiszter.
A szexuális bűnökkel vádolt Assange – aki tagadja ezeket a vádakat – jelenleg Ecuador londoni nagykövetségén tartózkodik.
Londonban nem késlekedtek a quitói döntésre válaszolni és mély csalódásuknak adtak hangot. A brit külügyminisztérium szóvivője újra megismételte: Assange kimerítette a védekezés minden törvényes lehetőségét és a britek kötelesek kiadni őt Svédországnak. Az ecuadori döntés nem változtat Assange jogi helyzetén – tette hozzá a brit fél.
Nagy-Britannia igen harciasan lépett fel ebben a kérdésben és közölte, nem ad távozási lehetőséget Asange számára.
Ecuadorban elégedetten fogadták a döntést, egy tucat ember gyűlt össze a quitói külügyinisztérium előtt és ünnepelte a kormány határozatát. Megfigyelők szerint a kormány lépése nagy népszerűségnek örvend Ecuadorban, bár több állam – így Nagy-Britania, az Egyesült Államok és persze Svédország – tömegtájékoztatási eszközei azt emelik ki, hogy a döntés megosztja az ecuadoriakat. (BBC)

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez