Cauca – egy kolumbiai tartomány és indián lakói a címlapokra kerültek

Cauca, Kolumbia – Egy tartomány, amelynek az ellenőrzése bármely fegyveres konfliktus menetét megváltoztathatja – a kolumbiai Cauca híre egészen az ENSZ-ig eljutott. A helyi indiánok fogták a fadarabjaikat és kizavarták a területükről a kormánykatonák helyőrségét.

 

Aztán elkapták a FARC egyik tagját és a gerillának ugyancsak elláták a baját, majd üzentek vele: mindkét fegyveres csoport tűnjön el a területükről.
Belefáradtak a harcba, az öldöklések eltűrésébe és élnek az autonómia adta jogaikkal.
Azt azonban mindenki tudja, aki ellenőrzi a Cauca területét, annak fontos dolgok vannak a birtokában: ezen a gyönyörű vidéken emelkedik fel három lánchegység, indul útjára két folyó – a Cauca és a Magdalena – és itt él másfél millió ember. A Világbank adatai szerint 64 százalékuk szegény, 36 százalékuk teljes mizériában él. Nagy többségük indián.
De a természeti szépség mellett itt terem Kolumbia legjobb minőségű kokain és marihuana alapanyaga. S a kábítószertermesztők tudják, hogyan kell védeni a termést: a kokaföldek sűrűn váltakoznak a banánföldekkel – ezeket a kokabirtokokat permetezéssel már nem lehet megsemmisíteni. S a szárazföldön még annyira sem, hiszen ez a fegyveres harcok földje. Nem tudni, melyik völgyben ki is az úr.
Cauce tartományban született meg a legtöbb kolumbiai gerillacsoport, itt ébredtek öntudatra az indián szervezetek, a hegyvidéket – kis túlzással – még a teremtő is a fegyveres harcra teremtette. Itt jött létre a FARC, az M-19 gerillaszervezetek és számos félkatonai alakulat. S itt történtek a legvéresebb leszámolások az elmúlt évtizedekben – ilyen volt 2001-ben a Naya-i vérengzés: több mint száz indiánt és parasztot mészároltak le fegyveresek.
A helyi indiánok elfáradtak: nem érdekli őket, ki és miért harcol. Egy a fontos – menjenek innen és hagyják élni őket. Kolumbia rendelkezik a leghaladóbb alkotmánnyal, ami az indiánok jogait illeti. Most szaván fogják az államot és éppen az alaptörvényben megfogalmazott autonómiát követelik – vagyis mindenki távozzom a fegyvereivel együtt a földjeikről. S követelik, hogy álljanak szóba velük – ez a mostani események után bizton megígérhető nekik, a párbeszéd ugyanis megkezdődött. Az államhatalom tudja, hogy újabb katonák odaküldése csak rontaná a helyzetet. Valamit mégis tenni kell, mondják, mert a gyújtózsinór ég és naponta egy kicsivel közelebb kerül a puskaporos hordóhoz. (EFE)

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez