Ilyen áron nincs vevő a világpiacon. Pedig Indonéziában, Nigériában, Irakban, Elefántcsontparton és Dél-Afrikában eddig elsősorban Thaiföldről importálták a rizst. Tavaly még 33% volt Thaiföld részesedés a világexportban. Idén a legjobb esetben is csak 18% lesz! Közben nyomulnak előre a hagyományos vetélytársak, mindenekelőtt India és Vietnam. De újabban felzárkózik Burma és Kambodzsa is…
Miért folytat ilyen öngyilkos politikát a kormány Thaiföldön? Mert a választásokat jórészt az északi parasztgazdaságok támogatásával nyerte meg! Most az 50%-os felárral meg akarja hálálni a támogatást. A parasztok hálásak is, és nem kétséges, hogy továbbra is a kormánypártra szavaznak majd. Az exportőrök viszont a hajukat tépik és a csődtől tartanak. Elveszíteni ugyanis sokkal könnyebb a piacokat, mint visszaszerezni azokat.
Miben bízik a kormány Thaiföldön? Abban, hogy a nemzetközi kereslet folyamatosan nő, egyszerűen azért, mert az érintett országokban magas a népszaporulat. Ezért abban bíznak, hogy drágábban is el tudják majd adni a rizst, mert az importőr államok rettegnek az éhséglázadásoktól. Kissé kockázatos elképzelés, de lehet, hogy beválik és Thaiföld megmarad a világ első számú rizsexportőrének, miközben a parasztgazdaságok ezrei emelkednek ki a nyomorból abban az országban, ahol a politikai instabilitás miatt a legritkább esetben töltik ki a mandátumukat a kormányok …
Rizsen vett voksok Thaiföldön-rizikós rizshadművelet
Thaiföld, Bangkok – Bangkok repülőterén egy hatalmas hangárt akar megvenni a kormány, hogy ott tárolja a parasztgazdaságoktól felvásárolt rizst. Már 10 millió tonna van az állami raktárakban, melyek megteltek. De miért nem adják el a rizst, hiszen Thaiföld első a világexportban? Mert a kormány 50%-kal a világpiaci ár felett veszi meg a rizst a parasztgazdaságoktól …
(Visited 1 times, 1 visits today)