Japán és külföldi híradások szerint Takaicsi Szanae belügyi, távközlési és vidékfejlesztési miniszter, Jamatani Eriko, a Nemzeti Közbiztonsági Bizottság miniszteri rangban lévő elnöke és Arimura Haruko nőügyi és esélyegyenlőségi miniszter kereste fel az emlékhelyet. Takaicsi újságíróknak azt mondta, hogy a háborúkban elesettek előtt akar tisztelegni, és “nem szabadna, hogy a látogatás kegyeleti jellege diplomáciai téma legyen”.
Előző nap Kína és Dél-Korea bírálta, hogy Abe Sindzó japán miniszterelnök adományt küldött a szentélynek, mintegy száz parlamenti képviselő pedig személyesen ellátogatott oda a szentély őszi fesztiválja alkalmából.
A sintoista szentély a 19. század végétől 1945-ig elesett japán hősi halottak emlékét őrzi, később azonban titokban oda “temették” egyes 1948-ban halálra ítélt és kivégzett japán háborús bűnösök “lelkét” is. Az emlékhelyet a szigetország szomszédjai a japán militarizmus jelképének tartják.
A japán miniszterelnök tavaly decemberben járt a szentélyben, a látogatás híre nemcsak a szigetország szomszédjait bőszítette fel, hanem legszorosabb szövetségese, az Egyesült Államok rosszallását is kiváltotta. Abe Sindzó azóta nem kereste fel az emlékhelyet, ehelyett adományokat küldött.