Mugabe rasszizmussal vádolja a nyugati államokat

Robert Mugabe fajgyűlölettel vádolja a nyugati államokat, amelyek kétkedve figyelik a zimbabwei hatalommegosztást, és úgy ítélte, hogy a nyugattól kapott segítség nem megoldás az ország gazdasági helyzetére.

„A nyugati államok próbálnak megosztani minket és a békét megzavarni. Ha nem akarnak velünk tárgyalni, nekünk továbbra is el kéne fogadnunk segélyadományaikat?” – mondta a zimbabwei elnök több ezer ember előtt, akik szövetségese és helyettese, Joseph Msika temetésére gyűlt össze.

 

„ Zimbabwe egyik országtól sem akar függeni, főleg Nagy-Britanniától nem, a legősibb imperialista és fajgyűlölő gyarmatosítónktól”.

 

Harag Hillary Clinton ellen

 

„Nem tartozunk sem Nyugat-Európához, sem az Egyesült Államokhoz”- tette hozzá, utalva arra, hogy a nagyhatalmak saját területeit fejlesztették, külföldi gyarmataikat pedig nem segítették.

Ez a mondat akkor hangzott el, mikor a dél-afrikai látogatása során az amerikai külügyminiszterasszony, Hillary Clinton jelentősebb reformokat követelt a hararei kormánytól. Washington és Pretoria ezután megegyezett abban, hogy közösen segítik majd a hatalommegosztást Zimbabwében.

 

A 85 éves vezetőnek együtt kell működnie a miniszterelnök Morgan Tsvangirai-al, aki az ellenzék vezére is egyben. Miután az ország függetlensége, 1980. óta először veszítette el a választásokat

 

Mugabe irányába távolságtartás a nyugat részéről

 

A nyugati hatalmak több bizonyítékot várnak arra vonatkozóan, hogy Mugabe valóban bevezette-e a reformokat, mert az emberi jogok megsértéséről igen gyakran hallani az országban.

 

Az ex-dél-rodéziai függetlenségi háborúk vezetője, Joseph Msika, aki az egyik elnökhelyettese is volt Robert Mugabe Zanu-PF pártjának, szerdán hunyt el

 

Számos magas rangú hivatalnok vett részt a temetésen, köztük Morgan Tsvangirai, Mutambara miniszterelnökhelyettes, valamint a dél-afrikai elnökhelyettes, Kgalema Motlanthe.

 

 

Forrás: fr.allafrica.com

Szerkesztette: Kiss Virág – AHU

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez