Naponta 10 000 gyerekkel kevesebb hal meg

Az Egyesült Nemzetek Gyermekalapja, az UNICEF szerint 1990 és 2008 között 28 százalékkal csökkent az öt évnél fiatalabb gyerekek napi halálozási rátája a világon, azaz 10000-rel kevesebb gyerek hal meg naponta. Annak ellenére, hogy a tendencia kedvező, a javulás még mindig túl lassú – állítja az UNICEF.

„Ez egyszerre jó és rossz hír” – jelentette ki Gaelle Bausson, az UNICEF nyugat-afrikai szóvivője. „A csökkenés folytatódik, és a tendencia jó irányba halad, de még mindig elfogadhatatlan a gyerekhalálozás száma és egyes régiókban túl lassú a javulás”.

Tavaly 8,8 millió öt év alatti gyerek halt meg a világon, ezzel szemben 1990-ben 12,5 millió. Az UNICEF szerint Afrikában és Ázsiában történik a gyerekhalálozások 93 százaléka. Három ország – a Kongói Demokratikus Köztársaság, India és Nigéria – könyvelheti el az öt évnél fiatalabb gyerekek közötti halálozások 40 százalékát világszinten. A csökkenés nem elég gyors ahhoz, hogy elérjük az ezredforduló egyik célkitűzését, vagyis a gyerekhalálozási ráta kétharmaddal történő lecsökkentését 2015-ig – áll az UNICEF egyik közleményében.

Mindemellett az adatok háztartásokban elvégzett felmérésekből erednek, amelyeket sokszor évekkel ezelőtt végeztek el, és esetleg nem tükrözik azoknak az erőfeszítéseknek a felgyorsulását, amelyek a gyermekhalálozási ráta csökkentésére irányultak az elmúlt években – jegyezte meg Bausson asszony. ”Az adatok nem tükrözik sem a mezőgazdasági termékárak  növekedésének, sem a gazdasági válság hatását”.

Az UNICEF szerint a gyermekhalálozások legfőbb okai a világban a malária, a tüdőgyulladás és a hasmenés. Amellett, hogy bebizonyosodott, hogy a maláriát aránylag könnyű megelőzni, a tüdőgyulladást és a hasmenést – melyek megelőzéséhez szükség van az egészségügyi rendszer reformjára, a vízminőség és a higiénia javításásra és a szokások megváltoztatására – nehezebb legyőzni, mondta Bausson asszony.

A kanyaró elleni oltás és az A-vitamin beadása hatékony módszerek a gyermekhalálozás visszaszorítására, állítja az UNICEF. Bausson asszony szerint a gyerekek túléléséhez nélkülözhetetlen, hogy a nemzeti egészségügyi rendszerek gyerekbaráttá váljanak. „Ez maga után vonja a hatékony programok felgyorsítását, az anyáknak és gyermekeknek szóló egészségügyi  szolgáltatások fenntartását, a gyermekélelmezés javítását és az anyák egészségügyi ismereteinek kibővítését, hogy fel tudják ismerni a betegségek jeleit”.

 

Forrás: Allafrica

Szerkesztette: Hegedűs Lívia

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez