Az ENSZ hivatalossá tette a Mandela-napot

Az ENSZ Közgyűlése kedden kijelentette, hogy július 18-át jelölik ki a nemzetközi Nelson Mandela-napnak, így tisztelegve a dél-afrikai apartheid-ellenes vezető békéhez való hozzájárulása előtt.

A 192 tagot számláló ENSZ elfogadott egy határozatot arról, hogy 2010-től minden évben július 18-án – Mandela születésnapján – megemlékezzenek a Nobel-békedíjas politikus konfliktusok megoldásához való hozzájárulásáról, az emberi jogokért és a megbékélésért tett erőfeszítéséről.

 

A Közgyűlés elnöke, Ali Treki elmondta, hogy a nemzetközi közösség kifejezte elismerését „ennek a nagyszerű embernek”, aki az emberekért szenvedett.

 

A 91 éves Mandela állt az élén az apartheid elleni küzdelemnek Dél-Afrikában az Afrikai Nemzeti Kongresszus fegyveres testületének vezetőjeként. Szabotázs és egyéb bűncselekmények miatt elítélték, majd 27 évet töltött börtönben. Amikor 1990-ben szabadon engedték, támogatta a megbékélést, és segített a Dél-afrikai Köztársaságot egy többnemzetiségű demokrácia irányába terelni.

 

Mandela volt az ország első olyan elnöke, aki egy teljesen demokratikus választáson győzött. 1994-99. vezette az államot. Manapság világszerte a szabadság és az egyenlőség jelképe, aki továbbra is küzd az emberi jogokért, illetve egyéb fontos, globális ügyekért.

 

Az ENSZ határozata elismeri Mandela „hozzájárulását a demokrácia kialakulásához, illetve a béke elősegítéséhez az egész világon, továbbá azon igyekezetét, hogy létrejöjjön egy olyan demokratikus Dél-Afrika, amelyben nem létezik a rasszizmus, valamint a nemek közti diszkrimináció.”

 

Laura Ross amerikai diplomata kifejtette, az Amerikai Egyesült Államokat abban a hitben alapították, hogy minden ember egyenlő és Mandelát egy hősnek tartja. Tanzánia ENSZ-nagykövete, Augustine Mahiga „a társadalmi szabadság ikonjának” nevezte a 91 éves politikust.

 

Forrás: Africa World News

 

Szerkesztette: Szűcs Anna – AHU

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez