Rossz minőségűek az afrikai malária elleni gyógyszerek

Egy, a gyógyszerek minőségével foglalkozó amerikai testület tanulmányából kedden kiderült, hogy Ugandában rossz minőségűek a malária elleni gyógyszerek.

A Phamacopeia Csoport kutatói Amerikában azt is kiderítették, hogy Madagaszkáron a gyógyszereknek legalább 30%-a, míg Szenegálban 44%-uk megbukott a minőségi vizsgálaton. Ez azt jelenti, hogy a betegeket rossz minőségű gyógyszerekkel kezelik.

A három országból legalább 200 mintát küldtek el tesztelésre az amerikai laborba. 

A legtöbben a malária miatt halnak meg Ugandában, ami naponta minimum 300 regisztrált halálesetet jelent. Leginkább az öt év alatti gyerekek és a terhes nők esnek áldozatul a betegségnek. A kutatás kiterjedt a malária elleni gyógyszerek használatára mind a köz-, mind a privát egészségügyi intézményekben. A problémát legtöbbször az artemisinin alapú gyógyszereknél fedezték fel.

Uganda nemrég az olyan monoterápiás gyógyszerekről, mint a klorikin és fansidar, áttért az artemisinin alapú egyesített terápiára (ACTs). A Nemzeti Gyógyszerügyi Hatóság (NDA) gyógyszerszabályozó testülete szerint rengeteg dolog magyarázhatja a gyógyszerek rossz minőségét. 

Az NDA szóvivője, Fred Ssekyana tegnap elmondta, hogy „ha a gyógyszereket nem tárolják megfelelően, akkor is megromolhatnak, ha ma készítették őket”. Ssekyana hozzátette, az NDA-nak megvan a kapacitása, hogy tesztelje azoknak a gyógyszermintáknak a minőségét, amelyek az országba jutnak. „Most az a legfontosabb, hogy az embereket ne hamis gyógyszerekkel lássuk el” – mondta a szóvivő. 

Forrás: Allafrica

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez