Niger elnöke, Mamadou Tandja – aki inkább módosította az alkotmányt, minthogy lemondjon a mandátuma lejártakor – megkapta büntetését, mikor katonák megrohamozták az elnöki palotát, és a puccs során leváltották Tandját. A diplomaták vegyes érzelmekkel fogadták a történteket, nem tudták eldönteni, hogy elítéljék a katonák tettét, vagy inkább örüljenek a puccs végeredményének.
Nigéria elnöke, Umaru Yar’Adua hatalmi vákuumot hagyott maga mögött, amikor tavaly novemberben eltűnt, hogy részt vegyen egy orvosi kezelésen Szaúd-Arábiában. Amikor Yar’Adua visszatért az országba, politikusok, ügyvédek, civilek és a média résztvevői mind együtt követelték az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot. Az elnök megbízottja, Goodluck Jonathan továbbra is marad a kormány élén, amíg nem tisztázódik Yar’Adua egészségi állapota.
Az afrikai vezetők közül már jónéhányan nyugdíjas korúak – például Egyiptom elnöke, a 81 éves Hosni Mubarak, a 77 esztendős kameruni államfő, Paul Biya, a líbiai Muammar Kadhafi, aki betöltötte 67. életévét, vagy a szintén 67 éves angolai államfő, Eduardo dos Santos.
Forrás: African Commission