Az ország, ami a nemi erőszak fellegvára

Az ENSZ egyik munkatársa a „nemi erőszak fellegvárának” nevezte a Kongói Demokratikus Köztársaságot.

Margot Wallström, a szexuális ügyekkel foglalkozó ENSZ-képviselő felszólította a Biztonsági Tanácsot, hogy büntessék meg a nemi erőszakot elkövetőket a Kongói Demokratikus Köztársaságban. „A nemi erőszak még mindig hatalmas problémát jelent a kelet-kongói konfliktusban, és az is nagy baj, hogy általában az elkövetők büntetlenül megússzák tettüket” – mondta Wallström.

Az ENSZ adatai szerint több mint 800 nőt erőszakoltak meg 2009-ben Kongóban.

„Ha büntetlenül továbbállhatnak azok, akik megerőszakolják a nőket, akkor az azt jelenti, hogy a nőknek nincsenek jogaik” – mondta Wallström a Biztonsági Tanácsnak, miután visszatért a Kongói Demokratikus Köztársaságból.

Az ENSZ kongói missziója, a MONUC régóta próbál megoldást találni erre a problémára azáltal, hogy a békefenntartó katonák elkísérik a nőket a piacra, illetve igyekeznek együttműködni a helyi hatóságokkal – olvasható az ENSZ egyik közleményében.

Egy, a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén található Dél-Kivu tartományban tavasszal készített, a szexuális erőszakról szóló kutatás sokkoló adatokat tartalmaz. A jelentés szerint a Dél-Kivuban megerőszakolt nők 60 százalékát fegyveres csoportok erőszakolták meg, ezen kívül a támadások több mint felét az áldozat saját otthonában követték el, illetve folyamatosan nő azoknak az atrocitásoknak a száma, amelyeket pedig civilek követnek el.

Annak ellenére, hogy a Kongói Demokratikus Köztársaságban 2004-ben véget ért az öt évig tartó háború, a hadsereg és a milíciák által gyakorolt erőszak még mindig folytatódik az országban. A Kelet-Kongóban szolgáló MONUC-katonák régóta próbálják legyőzni a lázadókat.

Forrás: BBC

 

Szerkesztette: Szűcs Anna – AHU

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez