Az ICC sok mindent megváltoztatott

Az ENSZ főtitkára szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) nyolc éve tartó működése alatt elérte, hogy a kormányok változtassanak viselkedésükön.

Ban Ki Mun azt mondta az ICC Ugandában megrendezett első felülvizsgálati konferenciáján, hogy a bíróság sokat tett az áldozatok jogaiért, valamint azért, hogy semmilyen bűncselekmény ne maradjon büntetlenül. Az ENSZ-főtitkár felszólította a tagországokat, hogy működjenek együtt a szervezettel.

A Hágában található Nemzetközi Büntetőbíróság jelenleg öt aktív nyomozást folytat, az öt esetből mindegyik Afrikában (a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Kenyában, Szudánban, Ugandában és a Közép-afrikai Köztársaságban) van. Eddig senkit nem ítéltek el az állítólag háborús bűnök elkövetése miatt. 

„Kevesen gondolták eleinte, hogy a bíróság ennyire jól fog működni. Azok, akik emberiség elleni bűncselekményeket követnek el, felelősségre lesznek vonva” – mondta a főtitkár a résztvevőknek.

Ban Ki Mun szerint most az államok feladata biztosítani, hogy a béke és az igazság kéz a kézben járjon.

A BBC munkatársa, Karen Allen azt mondja, hogy egyes vezetők – például a dárfúri konfliktus során háborús bűnök elkövetésével vádolt szudáni elnök, Omar al-Bashir – ellen kiadott elfogatóparancs miatt továbbra is nehéz békés állapotot létrehozni a világ azon területein, ahol a legtöbb konfliktus zajlik.

Több mint 100 ország delegációja vesz részt az ugandai fővárosban, Kampalában megrendezett találkozón, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság munkájáról beszélgessenek, valamint azért, hogy újabb javaslatokat tegyenek az ICC szabályainak megerősítésére.

A Nemzetközi Büntetőbíróság egy 2002-ben alakult állandó bíróság a népirtással, emberiesség elleni bűncselekményekkel, háborús bűncselekményekkel és az agresszió bűntettével vádolt személyek ügyeinek lefolytatására.

Forrás: BBC

Szerkesztette: Szűcs Anna – AHU

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez