Afrika új és régi udvarlói

A francia vállalatoknak, az afrikai országok hosszú ideje kiváltságos üzleti partnereinek manapság új partnerekkel kell megküzdeniük a fekete kontinens kegyeiért: Kína, India és Brazília is versenyeznek az egymilliárdos piac és a nyersanyag megszerzéséért.

Oroszország mindenekelőtt Egyiptommal, Nigériával és Angolával szeretne szorosabb együttműködést kialakítani. A Gazprom Nigéria, a fekete kontinens első számú olajtermelőjét, valamint Angolát tekinti legfőbb partnereinek. Többek közt ez utóbbiban tevékenykedik a gyémántiparban érdekelt orosz Alrosa is.

Afrika legnagyobb üzlettársa azonban Kína, amely stratégiai partnerséget alakított ki a kontinenssel. A válság ellenére Kína afrikai befektetései 2009-ben erőteljesen megugrottak – több mint 1 milliárd dollárt ért el. A kínai jelenlét minden szektorban jelentős: olaj- és építőipar, áramszolgáltatás, közlekedés, telekommunikáció, vasipar és vasútépítés. A Világbank adatai szerint Kína – többek között infrastrukturális és hidroelektronikai befektetéseinek köszönhetően – 35 afrikai országban van jelen.

Az afrikai infrastrukturális fejlesztésekhez az utóbbi években India is több mint 500 millió dollárral járult hozzá – leginkább a nigériai – olajfinomító-építéssel és termoelektronikai, vasúti beruházásokkal. A közlekedési szektorban az indiai Tata lett fontos szereplő, elsősorban Nigériában és Dél-Afrikában, ahonnan a vállalat más afrikai országokba exportálja autóit. India aktív fejlesztési politikát is folytat, hiszen főleg az energia, mezőgazdasági, ékszerkészítési, turizmus, valamint a banki, pénzügyi szektorban rendszeres képzéseket és „szaktudás-cserét is” tart.

A brazil olajóriás, a Petrobras több mint 2 milliárd dollár befektetést tervez Nigériában és Angolában, míg egy vasipari cég 1,3 milliárd dollárral száll be egy mozambiki kőszénlelőhely feltárásába és kiaknázásába. Az építő-, ingatlan- és olajiparban érdekelt Odebrecht 1984 óta már több mint tíz országban van jelen (Kongó, Dzsibuti, Gabon), Angolában pedig szupermarketek működtetésével és élelmiszeripari termékek előállításával az első számú munkáltatónak számít. A brazil vállalatok Lula da Silva elnök feltétlen támogatását élvezik, aki már többször járt Afrikában.

Afrika Kínával és más országokkal való gazdasági kapcsolatainak fejlődése felkeltette a nyugati vállalatok figyelmét is, melynek köszönhetően Afrika jól járhat, feltéve, ha meg tudja védeni saját érdekeit, hiszen a befektetőké nem feltétlenül ugyanaz.

Forrás: fr.allafrica.com
Szerkesztette: Kiss Virág – AHU

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez