Miközben megint tűz fenyegette az oroszországi, a Moszkvától 500 kilométerre keletre fekvő Szarov atomerőművét, a szomszédos Kína nem győzte összeszámolni az augusztus 12-én, csütörtökön Gansu tartományban bekövetkezett földcsuszamlás áldozatait (számuk meghaladta az ezret), Pakisztánt pedig áradások sújtották és ellepte a sár. Ez utóbbi tragédia mérlege 1600 halott és további 15 millió ember, akit érint a katasztrófa. A helyzet súlyosbodhat Oroszországban, ahol egy újabb Csernobil rémképe lebeg a hatóságok szeme előtt, Kínában pedig soha nem látott mozgósítás vette kezdetét a Dianmu tájfun közeledtével.
Vajon a föld, a víz és a tűz – Arisztotelész szerint az Univerzum négy eleméből három – haragja összefüggésben áll a globális felmelegedéssel? Kétség kívül, állítja számos szakértő, akik a történelem hatm legmelegebb hónapjának hatásaira hívják fel a figyelmet. Ez a megállapítás különösen érvényes Oroszországra, ahol a meteorológiai szolgálat vezetője szerint az elmúlt ezer évben nem volt ehhez fogható kánikula. A július vége óta 35 fokos átlaghőmérsékletben fuldokló Moszkvában a napi halálozási ráta megkétszereződött.
A katasztrófák hatása Afrikára
A katasztrófákon túl a világnak, és főleg Afrikának az ősz folyamán komoly nehézségekkel kell szembenéznie a gabonapiacokon. Oroszország, amely az egyik legnagyobb (negyedik) búza- és zabtermelő a világon (a világ össztermelésének 20%-át adja), embargót vezetett be összes exportjára. Miután egyik csapás jött a másik után, a legkeményebb tél után a legforróbb kánikula, Moszkva a legrosszabb esetben akár arra is kényszerülhet, hogy újra búzát importáljon, amire 1972 óta nem volt példa.
Ami Kínát és Indiát illeti, ahogyan 2008-ban, most is inkább saját biztonsági tartalékaik feltöltését tartják szem előtt, és nem a nemzetközi árupiacok kiszolgálását, ahol mesterségesen tartják fenn a hiányt. 600 millió ember alapélelmiszere, az ázsiai rizs esetében is megszorításokra lehet számítani a régióban bekövetkezett természeti katasztrófák miatt. “A búzapiacon súlyos a helyzet” – ismerte el augusztus 6-án a FAO. Való igaz, Chicago-ban a búza ára két hét alatt 33%-ot drágult, 446 centről 598 centre emelkedett június 29 és július 15 között. Minden bizonnyal eljött az idő az afrikai országok számára, hogy biztonsági tartalékukról saját maguk gondoskodjanak.
forrás: www.lesafriques.com