3 és fél milliárdból újulnak meg hazánk erdei turistahelyei

Több millióan túrázunk többé-kevésbé rendszeresen Magyarországon: többnyire bakancsban, de kerékpáron vagy lóháton is. Mindannyiunknak: profiknak és amatőröknek, óvodásoknak és nyugdíjasoknak is jobb lesz azoktól a fejlesztésektől, melyekhez pályázatokon nyertek uniós támogatást a résztvevők országszerte.

Természetes energiaállomás, Kneipp-ösvény, parkolók, megerősített korlátok, kicserélt  létrák, tematikus játszóterek, kondiparkok, illemhelyek, múzeum, új ösvények, kilátók, tűzrakó-helyek – hogy csak néhányat említsünk azok közül a beruházások közül, amelyeket a hét sikeres pályázó nyertes valósíthat meg 12 konzorciumi partnerrel, a területileg illetékes erdőgazdálkodásokkal összesen 217 helyszínen szerte az országban. A 354 projektelem csaknem 3 és fél milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból készülhet el, részben még az idén, de legkésőbb jövő őszig.

20190319_105452

A projekteket a 140 éves és éppen ezért pótolhatatlan tapasztalatokkal bíró Magyar Természetjáró Szövetség koordinálja. Ennek képviselői és a pályázati nyertesek sajtótájékoztatón ismertették az elképzeléseket, illetve a már többé-kevésbé meg is valósult terveket. A nyertes projektek a Börzsöny, a Budapest környéki hegységek, a Gödöllői- dombság illetve Észak-Magyarország turisztikai termékkínálatának gyalogos felfedezését, Somogy varázsának megismerését, a Dunakanyar környékének bejárását, a Sopron-Fertő térségben tett alpokalji kalandozásokat, valamint a Bakonytól a Balatonig terjedő bakancsos barangolást teszik élvezetesebbé és könnyebbé. A helyszínek mind az országos kéktúra útvonalán találhatók.

kepatmeretezes_hu_trzk_1

Csak a Pilisi Parkerdő Zrt. területére 25 millióan lépnek be évente, az országban csaknem 25 ezer kilométernyi jelzett turistaút van nagyrészt az erdőgazdaságok kezelésében – mondta el  Németh Csaba, az MTSZ szakmai vezetője. A Versenyképes közép-magyarországi operatív programban (Vekop) kettő, a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban (Ginop) pedig öt pályázattal látványosan javulnak majd az érintett térségekben a bakancsos turizmus infrastrukturális feltételei a Széchenyi 2020 Program keretében – tette hozzá.

20190319_110810

A célok között az is szerepel, hogy az infrastruktúra fejlesztésével az év minden szakában lehetővé tegyék a túrázást. De fontos szempont az akadálymentesítés, a különböző útvonalak összekötése, hálózatba rendezése, a gyermekbarát kialakítás is. Példaként felsorolunk néhány konkrét beruházást. Kirándulóközpontot avatnak hamarosan Királyréten, hely- és gazdálkodástörténeti bemutatóval. Felújítják az erdei kisvasút sínjeit is. Őszre már kész lesz a kilátó a Várhegyen. A hűvösvölgyi Nagyrétet szinte teljesen újjávarázsolják futópályával, erdei kondiparkkal, kőzettani bemutatóval, tematikus játszótérrel. Négy évszakos házakat hoznak létre több helyen, ahol konyha, asztal, padok, játékok kapnak helyet, hogy rossz időben is legyen hol megpihenni a szabadban. Felújítanak több forrást, köztük a Lajos-forrást is. Kilátók épülnek, például a Bölcső-hegyen Szentendrén vagy a Margitán, Szadán. Bővítik a budakeszi Vadasparkot, tematikus játszótér készül a Hármashatár-hegyen, megújul a Spartacus-ösvény, a Bertényi Miklós Füvészkert Visegrádon. Kicserélik a Holdvilág-árok létráját, vulkántörténeti tanösvényt építenek. Galyatetőn egyebek mellett új parkoló lesz, az elektromos autók töltését is biztosítják és környezetbaráttá alakítják a motorvonatokat. A pontos helyszínekről és fejlesztésekről ITT tájékozódhatnak.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez