Amelyik majom vizeletében ezt a hormont nagy mennyiségben ki lehet mutatni, az sokkal aktívabb társadalmi életet él, mint azok az állatok, melyeknél ez a hormon csak csekély mértékben fordul elő.
Az Ugandában folyó kutatások a szakértők szerint azt igazolják, hogy az oxytocin hormon döntő mértékben befolyásolja a társas kapcsolatokat a csimpánzok között. Azt eddig is tudták, hogy ennek a hormonnak kiemelkedő szerepe van az anya-gyermek kapcsolat alakulásában és a párválasztásban, de most kiderült: a hétköznapi együttműködésben is meghatározó szerepe lehet az oxytocinnak! Amelyik csimpánz bővelkedik e hormonban, az szívesen vadászik együtt a társaival, megosztja velük az élelmet és az utódok felnevelésének problémáit.
Ez az együttműködés hasonlít az emberi barátságokra. Vajon csak a hímek képesek erre? Eddig ez volt a feltevés, de most a kutató csapat ezt megcáfolta: a nőstény majmok körében is kialakulhat ilyen barátság, bár ez ritkább, hiszen a csimpánzok társadalmában a hímek dominálnak, a nőstények általában csak normakövetőek. Arra vonatkozóan nem mondott semmit sem a kutató csoport, hogy a csimpánzoknál megfigyelt hormonfüggés vajon mennyire jellemezheti az emberi társadalmat is? Az ugyanis forradalmasíthatná a társadalomtudományt, ha kiderülne: egy hormon megfelelő adagolása együttműködésre készteti azokat az egyedeket, akik erről korábban hallani sem akartak! Az ugandai csimpánzokat kutató szakértők nem voltak oly merészek, hogy ilyen megállapítást levonjanak az oxytocin hormon hatásáról az emberhez legközelebb álló majomfajtával kapcsolatban, Kelet-Afrikában.
Miért társas állat a csimpánz?
Kelet-Afrika, Uganda – Miért alakulnak ki a csimpánzok között barátságok? Miért van együttműködés egymással rokonságban nem álló csimpánzok között? A tudósok már régóta töprengtek ezen, és most a kutatók egy csoportja valószínűleg megtalálta a megoldást: az oxytocin hormon jelenléte vagy épp hiánya befolyásolja a társas kapcsolatokat!
(Visited 1 times, 1 visits today)