Mégis kitöltheti az idejét az elnök Venezuelában
A venezuelai legfelső bíróság elzárta az utat Nicolás Maduro elnök mandátumának hatról négy évre csökkentése előtt, amit jelenleg tárgyal az ellenzéki többségű parlament.
A baloldali államfőhöz közeli összetételű bírói testület álláspontja szerint semmilyen alkotmánymódosítás nem bírhat visszamenőleges hatállyal, vagy kerülhet azonnali alkalmazásra, mivel ez “a népakarat” figyelmen kívül hagyását jelentené.
Hírügynökségek szerint a döntéssel Maduro újabb sikert könyvelhet el az ellenzékkel folytatott hatalmi harcában.
Madurónak két hete egy másik csapást is sikerült mérnie ellenzékére. Vétója nyomán a bírák akkor azt az amnesztiatörvényt utasították el, amely többtucatnyi, az elnök szocialista kormányával szemben álló politikai fogoly szabadulását tette volna lehetővé. A legfelső bíróság idén eddig a konzervatív többségű parlament minden indítványának jogerőre emelkedését meggátolta. Múlt szombaton pedig a házszabály több pontját megsemmisítette, jelentősen korlátozva a törvényhozás jogköreit.
A Demokratikus Egység Kerekasztala (MUD) nevű ellenzéki koalíció, amelynek vezetésével a konzervatív ellenzék tavaly decemberében 17 év óta először szerzett többséget a venezuelai parlamentben, legfőbb törekvésének tekinti a Hugo Chávez elnök utódjaként három éve hatalomra került Maduro eltávolítását az államfői székből.
Múlt szerdán ennek érdekében hagyta jóvá első olvasásban azt az alkotmányreform-tervezetet, amelynek értelmében hatról négy évre rövidítették volna az elnöki mandátum időtartamát, megszüntetve a korlátlan újraválaszthatóság lehetőségét is.
Az ellenzék párhuzamosan azzal is próbálkozik, hogy referendumot szervezzen a 2013-ban megválasztott Maduro visszahívására.
A venezuelai alkotmány szerint az államfő visszahívható tisztségéből, de csak ha már túl van elnöki mandátuma felén, s ez a határidő április 19-én teljesült. A népszavazás kezdeményezéséhez azonban négymillió aláírást kellene gyűjteni, és el kellene érni, hogy az országos választási bizottság áldását adja a referendum kiírására.
Fotó: Wikipedia