Eltiltották a lakosságot a Pilcomayo folyótól Bolíviában

A bolíviai Chuquisaca tartomány egészségügyi hatóságai megtiltottak gyakorlatilag mindenféle érintkezést a Pilcomayo folyóval, miután abba nagy mennyiségű veszélyes szennyezőanyag szivárgott egy illegálisan működő bányából.

A tartományba mobil orvos csoportokat vezényelt a kormány amelyek közösségről közösségre járva nyújtanak segítséget a mérgezéses tüneteket mutató lakosságnak.

A folyóba még július elején kerültek szennyező anyagok, amikor egy földcsuszamlás közel 30 000 köbméter, az érvényes természetvédelmi engedély nélkül üzemelő Santiago Apóstol bányából származó mérgező hulladékot sodort a Pilcomayóba. A bánya tulajdonosa úgy fogalmazott, hogy a folyó vize csak alig három kilométeresen szakaszon szennyeződött.

A helyi hatóságok nehézgépeket küldtek folyó völgyébe és hamarosan megkezdik a meder tisztítását.

A Pilcomayo jelenleg mérgező, eredetileg azonban éltető vize paraszt- és őslakos közösességek százai számára szolgált ivó- és öntöző vízzel, most azonban még azok a termények sem alkalmasak az emberi fogyasztásra, amelyek esetleg az öntözés révén kapcsolatba kerültek a szennyezet folyóval.

A chuquisacai hatóságok még a ruhák mosását is megtiltották a helyiek számára, mivel egyelőre nem derült ki, hogy pontosan milyen anyagok szivárogtak a vízbe.

A Bolívián, Paraguayon és Argentínán keresztül kanyargó tiszteletet parancsoló Pilcomayo folyó egyéként egy rendkívül összetett és érzékeny ökoszisztéma része, amely több, a halászatból és a vadászatból élő őslakos közösség, így a weenhayek indiánok számára is létfontosságú táplálékforrás. A folyó völgyében működő bányák szennyezése tömeges halpusztulásokat okoz, amelyek a weenhayek és több más indiántözs puszta létét veszélyeztetik.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez