Cristina Fernández argentin elnök felkérésére az iparügyi miniszter arra kért mintegy húsz vezető argentin és külföldi céget, hogy függesszék fel beszerzéseiket Nagy-Britanniából. A lépés célja – mint ahogy minisztériumi források mondják – hogy jelzést adjanak? Vannak országok, amelyek még gyarmatosító módszereket használva jutnak hozzá más országok nemzeti kincseihez.
A lépés nem okoz gondot a brit gazdaságnak, de jelzi azt a növekvő feszültséget, amely a falklandi háború közelgő harminc éves évfordulóját övezi. London egyelőre nem reagált hivatalosan az argentin bejelentésre, mivel – mint a brit külügyminisztérium egyik szóvivője jelezte – nem kapták meg az információt és meg kell vizsgálniuk a történteket.
Az Argentínába érkező brit behozatal 2011-ben 486 millió amerikai dollárt tett ki terméke, szolgáltatások és fogyasztási cikkek formájában, miközben az argentin kivitel 755 millió USA/dollár – az Európai Unióba irányuló kivitel 7,5 százaléka. A kétoldalú brit-argentin kereskedelmi forgalom 1 milliárd 400 millió dollár volt, ez az argentin külkereskedelmi forgalom 1 százaléka. Az argentin kiviteli termékek között az étolaj, sója, bor, kukorica, bizonyos vegyipari termékek szerepelnek. Bár a kereskedelmi forgalom argentin többletet mutat, 2010-hez képest a brit termékek behozatala 40 százalékkal nőtt.
A feszültséget jelzi, hogy a napokban megtiltották két brit hajónak, hogy kikössön a Tűzföldön, Ushuaia kikötőjében. A két turistákat szállító tengerjáró fedélzetén több ezer brit turista utazott. A tengerjáró üdülőhajóknak meg kellett változtatniuk útvonalukat. Ez az epizód nem jó jel a turizmus számára.
–Szomorú és frusztráló, hogy azok a britek, akik személyes kapcsolatra törekednek Argentínával és oda utaznak a szabadságuk alatt, ne tudjanak partra szállni az országban – nyilatkozta az eset kapcsán Jeremy Browne brit külügyi államtitkár. (BBC)