„Még mindig sok emberi jogok megsértéséről szóló jelentést kapunk, ami egyszerűen elfogadhatatlan” – mondta Gunilla Carlsson, a svéd fejlesztési miniszter. „Változások akarunk látni” – tette hozzá.
A 2002 óta először Zimbabwébe utazó európai uniós delegáció éppen készült elhagyni a fővárost, Hararét, amikor a zimbabwei miniszterelnök, Morgan Tsvangirai szintén felszólalt a zsarnoki elnök, Robert Mugabe ellen. Tsvangirai azt kritizálta, hogy Mugabe nem tartja tiszteletben a kettejük között fennálló hatalommegosztási egyezményt.
A Mozgalom a Demokratikus Változásért gyűlésén (MDC) Tsvangirai kijelentette, hogy Mugabe továbbra is megsérti a törvényeket, üldözi a parlamenti tagokat és semmibe veszi a nemzetközi szerződéseiket.
Az utazási és befektetési szigorítások Mugabe és 300 fős társasága ellen irányulnak. Mugabe azt akarja, hogy szüntessék be a szankciókat, valamint egy tízmilliárd dolláros külföldi újjáépítési segítséget vár. Tsvangirai júniusban Európába és az Amerikai Egyesült Államokba is ellátogatott, ahol elmondta, hogy Zimbabwe készen áll a nagyobb segítség elfogadására, illetve a miniszterelnök felhívta a figyelmet a Mugabe folytatódó elnyomása miatt kialakuló növekvő frusztrációra.
„Új szakaszba lépünk. Azonban még mindig sok teendő van hátra. Javulást kell látnunk a média helyzetével kapcsolatban” – nyilatkozta Carlsson.
Forrás: Times Online
Szerkesztette: AHU – Szűcs Anna