Latin-Amerikában magyarul – új ösztöndíjasok a Kőrösi Csoma Sándor programban

Új fejezetükhöz érkeztek a nemzetpolitikai zászlóshajóit jelentő programok. Idén a Petőfi Program ösztöndíjasainak számát 75-re, a Kőrösi Csoma Sándorét 150-re emelték és hét hónapra nő a déli féltekén – Latin-Amerikában, Ausztráliában és Új-Zélandon tartózkodás lehetősége. A nyár elején induló KCSP-csoportot a héten látják el útravalóval Budapesten, a Magyarság Házában.

A nyolcvanas évek elején gimnazistaként maga is arról álmodott, hogy magyar nyelvre, kultúrára  tanítsa a külhoniakat, segítsen nekik az indentitásuk megőrzésében  – vallotta be Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkár az idei ösztöndíjasoknak. Akkor azonban még jóval szűkebb volt a horizont: ő csángókkal ismertette volna meg a nyelvet és a kultúrát.

DSCF0048

Ma már gyakorlatilag az egész világ nyitva áll a hasonló ambíciókat dédelgető fiatalok előtt. 2013-ban indult a Kőrösi Csoma Sándor program, mely a diaszpóra magyarság magyar identitásának erősítése érdekében végzett ismeretátadási, oktatási, szervezési tevékenység ellátására nyújt ösztöndíjat, a Petőfi Program keretében pedig 2015 óta a szórvány magyarságot segítik ösztöndíjasok kiküldésével. Az elsőre az idén 150, a másodikra 75 fiatal indul: nyelvet, néptáncot tanítanak, a magyar kultúrát népszerűsítik, frissítik fel vagy éppen lelkészi tevékenységet látnak el a magyar közösségekben.  Szervező munkát végeznek a cserkészcsapatoknál esetleg újságot írnak,  magyar rádiókban riporterkednek. A jelentkezők közül olyan fiatalokat válogatnak ki, akik korábban már végeztek hasonló tevékenységet: mondjuk néptáncoltak vagy cserkészkedtek, tehát van tapasztalatuk.

DSCF0064

Eddig már 34 országban fogadtak 385 magyar ösztöndíjast a KCSP keretében, összesen 150 szervezetnél. Még arra is volt példa, hogy új magyar közösségeket fedeztek fel, erre a most Latin-Amerikába, Ausztráliába vagy új-Zélandra indulóknak is lesz esélyük – mondta az államtitkár. A cél új információkat, értékeket adni a diaszpóra magyar közösségeinek. Közben a magyar fiatalok is újat kapnak: életre szóló élményt és a későbbi munkában is kamatoztatható tudást. Az ösztöndíj-programokra 1,1 milliárd forint áll rendelkezésre, a pénzt a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. folyósítja.

Fotó: Konkoly-Thege György

DSCF0001

(Visited 8 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez