Az eltűnt szaúdi újságíró túl sokat tudott a királyi családról

Dzsamál Hasogdzsi nagypapája az uralkodó orvosa volt, nagybátyja a sivatagi királyság legnagyobb fegyverkereskedője. Mentora Turki herceg volt, a titkosszolgálat egykor mindenható ura. Aki nem Mohamed bin Szalmant akarta trónörökösnek Szaúd-Arábiában.

Ezért a trónörökösnek lehetett útjában Dzsamál Hasogdzsi – nyilatkozta az eltűnt újságíró jó barátja, aki a Die Weltben fejtette ki a véleményét. Asziem El-Difraoui politológus az iraki háború kitörése óta ismerte az eltűnt szaúdi újságírót, akinek kiváló kapcsolatai voltak mindenütt. Hála Turki hercegnek, a titkosszolgálat magas rangú embere lehetett. Jól ismerte Oszama bin Ladent, akivel több interjút is készített. A bin Laden család egykor Szaúd-Arábia legnagyobb építési vállalkozója volt. Aztán szembekerült Mohamed bin Szalman herceggel…

Alaposan utánajárunk az ügynek. Ha kiderül, hogy Szaúd-Arábia rendelte el Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolását, akkor súlyos büntetésre számíthat. Így fogadkozott Donald Trump a CBS televíziós 60 perc című műsorában. Donald Trump első elnöki látogatása Szaúd-Arábiába vezetett, ahol óriási üzletet kötött: 110 milliárd dollár értékben adott el fegyvereket a sivatagi királyságnak. Aztán kiderült: mindez része egy 350 milliárdos csomagnak, amelynek célja Szaúd-Arábia fellendítése. A terv a trónörökös terve: Mohamed bin Szalman még csak 33 éves, de mindenről ő dönt Szaúd-Arábiában. Ha valaki utasítást adhatott az ellenzéki újságíró megölésére, akkor az csakis ő lehetett a sivatagi királyságban. A szaúdi királyi család egy másik tagja, Khaled bin Fejszál tárgyalt a törökökkel Dzsamál Hasogdzsi eltűnéséről. A törökök azt állítják: okosórájával az újságíró rögzítette a végzetes látogatás pillanatát hazája isztambuli konzulátusán.

Davos a sivatagban – ki megy el ezek után Szaúd-Arábia nagy rendezvényére? 

Ha Mohamed bin Szalman herceg rendelte el az ellenzéki újságíró halálát, akkor nagyon rosszul időzített: ezen a  héten tartják azt a gazdasági csúcskonferenciát, ahova szinte mindenkit elvártak, aki számít a globális gazdaságban. Csakhogy a Világbank amerikai elnöke máris közölte: “naptárproblémák” miatt nem megy el Szaúd-Arábiába! Az IMF főnökasszonya még nem mondta le a tanácskozást, de közölte: ha igaz az ellenzéki újságíró meggyilkolása a konzulátuson, akkor ez szörnyű és semmiképp sem látogathat el ezek után Szaúd-Arábiába. Ahol Mohamed bin Szalman herceg a házigazda.

A világsajtó már dezertált: a New York Times kezdte, aztán jött a Financial Times Londonból, a Bloomberg New Yorkból, az amerikai CNBC televízió, a japán Nikkei és így tovább…

Ott lesz-e Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter?

Az amerikai delegáció vezetője még nem mondta le a tanácskozást. Mohamed bin Szalman herceg a CNN értesülései szerint többször is beszélt telefonon Jared Kushnerrel. Trump elnök veje és közel-keleti tanácsadója különösen jó kapcsolatot ápol a 33 éves herceggel, aki ahhoz a  nemzedékhez tartozik, mint ő. A zsidó ortodox családból való Kushner különösen fontos szerepet játszott abban, hogy Izrael és Szaúd-Arábia közelebb került egymáshoz és az Egyesült Államok  erre a szövetségre építette közel-keleti politikáját. Eddig. Szaúd-Arábia mint szövetséges eddig sem volt ugyanis könnyen vállalható. Szalman király puccsal juttatta uralomra a fiát, aki így szembekerült a királyi család sok tagjával. A többi között Turki herceg családjával is, mely igen jó kapcsolatot ápolt a meggyilkolt újságíróval. Turki herceg pedig nem volt akárki: évtizedekig vezette a titkosszolgálatot Szaúd-Arábiában. Ő ajánlotta az amerikaiak figyelmébe Oszama bin Ladent, akivel a meggyilkolt újságíró több interjút is készített. Turki herceg azután hazája washingtoni és londoni nagykövete volt. Nagyon jó kapcsolatokkal mindkét országban. Az eltűnt Dzsamál Hasogdzsi a Washington Postnak írogatott, ameddig tehette.

Belebukhat-e a reformherceg az ellenzéki újságíró eltűnésébe?

A Közel-Keletet jól ismerő szakértők többsége erre igennel válaszol. Mohamed bin Szalman herceg túlságosan is sok ellenséget szerzett, nagyon is rövid idő alatt. Hazájában például úgy töltötte fel az államkincstárat, hogy elfogatott dúsgazdag oligarchákat, akik csak azután nyerhették vissza szabadságukat, hogy lemondtak vagyonuk jelentős részéről.  Volt olyan herceg, aki egymilliárd dollárt fizetett ezért! Az én életem vajon mennyit ér? – ezen tűnődött eltűnése előtt Dzsamál Hasogdzsi. Akinek az ügyével még Donald Trump is foglalkozni kíván. Legalábbis így nyilatkozott a CBS televíziónak. Trump közel-keleti politikáját Mohamed bin Szalman hercegre alapozta, de hát senki sem pótolhatatlan. A Közel-Keleten különösen jól ismerik ezt az ősi igazságot…

Fotó: Salman herceg / Flickr

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez