A tűzhányók egyike, a Klucsevszkaja Szopka a legnagyobb vulkán Eurázsiában. Ugyanakkor a legnagyobb hírnévnek a Bezimjannij (Névtelen) vulkán örvend. 1956-ban az egész XX. század legnagyobb kitörése történt itt.
A Bezimjannij viszonylag fiatal tűzhányó, alig több mint ötezer éves. Az elmúlt század közepéig ezer évig nem adott életjelt. De 1955 októbere óta „lélegezni” kezdett, egyre magasabbra lökte a hamut, és 1956. március 30-án szörnyű robajjal felrobbant. Nyikolaj Koronovszkij a Moszkvai Egyetem professzora megjegyezte:
“Még jó, hogy ott nincs lakosság! A hatalmas erejű robbanás elvitte a hegy felét. A hamu- és gázfelhő 40 kilométer magasra emelkedett. És mivel ott gleccserek vannak, a jég elolvadt, sárpatakok keletkeztek.
A légnyomás 25 kilométeres területen pusztította el a fákat, a robbanási hullám másfélszer végig járt a földgolyón. A sárpatakokat a helyi folyó 128 km-re vitte, a benne levő kén tömeges halpusztulást okozott. A szárazföldön az izzó hamu, homok és óriási kövek minden élőlényt elpusztítottak. És mindez annak ellenére történt, hogy a vulkán központja – geológiai értelemben – nem olyan nagy mélységben volt: 10-15 km-re a Föld belsejében. A geológusok ezt „a felszín közeli kitörésnek” nevezik. Azóta a Bezimjannij viselkedését nagy figyelemmel kísérik. És nem is véletlenül: az 1956-os kitörés végső szakasza csak 20 évvel később következett be. Ezután a Bezimjannij elcsendesedett.”
Nyikolaj Koronovszkij folytatja:
“Most a vulkán ismét aktív lett: több kilométerre löki a hamut. Egyelőre nem nagyon világos, mi lesz a továbbiakban. A tűzhányó aktív és veszélyes. Növekszik a szeizmicitás: ez azt jelenti, hogy emelkedik a magma… Nem tudjuk pontosan megmondani, hogy mikor, csak azt mondhatjuk, hogy lesz kitörés.”
A Kamcsatka-félsziget működő vulkánjai (Kép: www.tokamchatka.ru)
Mindegyik kamcsatkai vulkán sajátos és érdekes. Például az Avacsinszkij már több száz éve csak békésen „füstölög”. Mégis rendszeresen mérjük a hőmérsékletet, és fotósorozatokat készítünk róla a műholdról. A geofizikusok tudják, hogy a természeti katasztrófákra fel kell készülni.