Kínai vállalkozók keservei Észak-Koreában

 Kína, Észak-Korea –  A két ország határán nemzetközi gazdasági zóna nyílik éppúgy, mint Észak-Korea keleti tengerpartján. Erről állapodott meg Pekingben Észak-Korea második embere. Fent tehát minden rendben lenne, ám lent, a vállalkozások szintjén annál több a probléma…

   “Az észak-koreaiak gengszterek! Soha nem kötnek írásbeli szerződést. Minden csak szóbeli ígéret alapján működik, ha működik. Amikor meggondolják magukat, akkor nincs hova fordulni! A jog ott ismeretlen fogalom!”- így panaszkodott a Xijang nevű kínai vállalat egyik vezetője az RFI rádió pekingi tudósítójának.

   Beszámolójából kiderült, hogy 2004-ben kezdtek közös vállalkozásba Észak-Koreában egy vasbányában. Három évig jól mentek a dolgok. Majd megkezdődtek a viták: Észak-Korea egyoldalúan felemelte a helyi munkások bérét, melyet persze nem a bányászok kaptak meg, hanem az állam vágta azt zsebre. A kínai menedzsereknek és munkásoknak pedig hirtelen mindenért sokkal többet kellett fizetniük. Drágább lett a lakbér, a víz, a villany…

   Amikor a kínai menedzserek vitába szálltak, akkor közölték velük, hogy Észak-Koreában devizahiány van, így mindenkinek áldozatot kell vállalnia! A kínai cég próbált bírósághoz fordulni, de egészen egyszerűen kinevették őket. A bíróság ugyanis Észak-Koreában éppúgy a kommunista párt parancsait hajtja végre, mint a gazdasági menedzserek. Végül a vita elmérgesedett: 2011-ben a helyi rendőrség fegyverrel kényszerítette a kínai menedzsereket arra, hogy elhagyják a közös vállalkozás területét. Tízen még hátramaradtak a végelszámolás miatt, őket idén márciusban utasították ki Észak-Koreából.

   Mennyi volt a kínai cég vesztesége? Összesen kb. 60 millió dollár! Jelenleg több mint 300 millió dollár a kínai befektetések összege Észak-Koreában. Most Észak-Korea második számú vezetője ígéretet tett arra, hogy reformokat vezetnek be a gazdaságban. A kínai elnök támogatásáról biztosította ezt az elképzelést. Az ígéret szép szó!- gondolhatják Pekingben, ahol az elmúlt évtizedben már többször is elhangzottak reménykeltőnek szánt szép szavak a reformokról, ám Észak-Koreában csak nagyon kevés változott, és a világtól elzárt diktatúrában ma is éhezik a lakosság egyhatoda, mintegy négymillió ember…

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez