100 éves nagyi a disznóólban

Kínában július elsejétől törvény kötelezi a szülők iránti figyelemre a gyerekeket. Mindent a családra hárít az állam – írja egy hozzászóló az internetes vitában, melyen 80 millióan vettek részt…

Jelenleg valamivel több, mint 185 millió kínai polgár van, aki már betöltötte a hatvanadik  életévét. Negyven év múlva ez a szám megközelíti az 500 milliót! Az Új Kína hírügynökség szerint 487 millió kínai lesz hatvan felett 2053-ban! Ez az akkori lakosság 35% lesz! Így érthető, hogy a kormányzatot már most aggasztja, hogy mi lesz az öregekkel? Ki gondoskodik róluk? Ki egészíti ki a nyugdíjukat? Egyáltalán ki vesz tudomást azokról az emberekről, akik már nem képesek magukat eltartani és rászorulnak a családjukra?

Konfuciusz idejében más volt…

A nagy kínai bölcselő egyik alaptétele, hogy a társadalom olyan, mint a család. Ennek következtében a császárt úgy kell tisztelni, mint a családfőt. A családfő viszont olyan a család számára, mint a császár! A tekintélyelvű családban az idős rokonok megbecsülése természetes volt, a fiatalok meghajoltak az öregek előtt és elfogadták a döntéseiket. Mao elnök ezért is adta ki a Konfuciusz ellenes lázadás jelszavát, amely szembefordította a fiatalokat az öregekkel. A döntő csapást a hagyományos értékrendre mégsem Mao elnök kampánya mérte, hanem a gyors gazdasági fejlődés. Az idősebb nemzedékek tapasztalata leértékelődött, és a fiatalok kezdtek fütyülni arra, amit a szüleik vagy a nagyszüleik mondtak. Ráadásul az egy család egy gyerek politika rettenetesen felértékelte az ifjú nemzedéket. A gyerek lett a kis császá,r hiszen belőle csak egy van, így tőle függ a család jövője.

Nagyi a disznóólban

Csiangszu tartományban egy 91 éves nagymama bekopogott a fiához:” éhes vagyok! Adjatok egy fazék rizst!” Menye szó nélkül kirúgta! A nagymama fia, aki maga is nyugdíjas volt már, próbálta meghatni nejét: mi is rászorulhatunk egyszer! “Semmirekellőnek semmi sem jár! Ha mindenkinek adunk, akkor végül mi is kegyelemkenyérre szorulunk!”- zárta le a vitát a mindig mindent tudó meny, aki maga is nyugdíjas volt…
Honan tartományban egy parasztember a disznók között tartotta a nagymamáját! Amikor rászóltak, csak nézett: már 100 éves a nagyi! Folyton fázik! A disznók között jó meleg van!- fejtette ki véleményét a parasztember. Megbüntették, de nem értette, hogy miért?
Kínában rendszeres gyakorlatnak számít, hogy a beteg idős hozzátartozók nyugdíját a fiatalok veszik fel. Aztán, hogy ebből mennyit költenek az idős rokonra, az már egyéni tisztesség dolga. Meglehetősen gyakran előfordul, hogy a halottak nyugdíját még éveken keresztül felveszik a családtagok…

 

Vita a világhálón

Több, mint 80 millióan szóltak hozzá ahhoz a vitához, amely az öregek sorsával foglalkozott. Az új törvényt vitatták meg, melyet decemberben fogadtak el és július elsején lépett hatályba. A többség örült annak, hogy törvény is foglalkozik a problémával csak épp arra mutattak rá, hogy emberi sorsokat nagyon nehéz jogszabályokkal rendezni! A törvény például előírja, hogy a gyerekeknek és az unokáknak rendszeresen kell a kapcsolatot tartaniuk a nyugdíjas szülőkkel vagy nagyszülőkkel. Mi az, hogy rendszeresen?- tették fel a kérdést. A gyerekek és unokák kötelesek rendesen ellátni idős szüleiket vagy nagyszüleiket! Mi az, hogy rendesen? Miért nem állam vagy az önkormányzat gondoskodik róluk? Egész életükben becsületesen dolgoztak mégsem ér a nyugdíjuk semmit! Erről nem ők tehetnek és nem is a rokonok! Arról nem is beszélve, hogy sok idős parasztember nyugdíjat sem kap! Egyáltalán nincs megoldva több százmillió kínai polgár egészségügyi ellátása! Ilyen húsbavágó problémákat fejtegettek a vitában, melyben persze megszólaltak a hatalom emberei is.

Mit mond a hatalom?

Egy jogász professzor, aki részt vett a törvény előkészítésében, elmondta: ez az első lépés! A törvény csak keretet ad arra, és minden családnak magának kell eldöntenie: hogy gondoskodik az öregekről. Ezt ugyanis helyettük senki nem teszi meg! Lényeges- mutat rá a jogász professzor-, hogy a törvény előírja: a munkaadó köteles figyelembe venni nemcsak azt, hogy a munkavállalónak gyereke vagy gyerekei vannak, de azt is, hogy idős szüleiről is gondoskodnia kell! Ezért például el kell engedni a munkahelyéről, ha igazolja, hogy idős szüleit akarja meglátogatni! Elfogadják-e a munkaadók az új törvénynek az előírásait? Ebben sokan kételkednek Kínában, ahol törvény már van az öregekről, de ebből még egyáltalán nem következik, hogy 185 millió idős kínai emberhez méltó módon él 60 éves kora után…

1983BeijingTwoOldMen

(Visited 1 times, 1 visits today)

Szóljon hozzá ehhez a cikkhez